Najnowsze

Niebezpiecznie ślisko. W górach mogą schodzić lawiny

Najnowsze

[object Object]
W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowegotvn24
wideo 2/4

W czwartek rano na północy kraju mogą utrzymywać się oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla trzech województw. W górach obowiązuje drugi lub trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Temperatura spadająca poniżej zera stopni Celsjusza w połączeniu z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem to idealne warunki do powstawania oblodzeń.

W górach spadło nawet pół metra śniegu. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, na Babiej Górze i w Karkonoszach pierwszy.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

Groźnie może być na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego (w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, kartuskim, gdańskim i nowodworskim). Na tym obszarze IMGW prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim temperatura minimalna wyniesie około -1 stopnia Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu około -2 st. C. Natomiast w woj. pomorskim od -2 st. C w głębi lądu do 2 st. C nad samym morzem. Tam temperatura minimalna przy gruncie wyniesie odpowiednio od -4 st. C do zera stopni.

Alerty będą obowiązywać od godziny 22 w środę do godziny 10 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

W środę rano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR informuje, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin."

TOPR informuje, że "Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw."

Do wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. Komunikat obowiązuje do godziny 20 w czwartek.

Warunki do wędrówek są częściowo niekorzystne. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym informuje, że szlaki pokrywa coraz grubsza warstwa śniegu, jednak nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa. Większość szlaków, zwłaszcza w wyższych partiach gór, jest nieprzetarta.

Lawiny stwarzają duże zagrożenie (Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA)Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA

Groźnie też w Beskidach

Zagrożenie lawinowe pojawiło się na Babiej Górze w Beskidach. To efekt wielogodzinnych opadów śniegu. W ciągu ostatniej doby spadło go tam kilkanaście centymetrów. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR w środę rano ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinami.

- Przy schronisku na Markowych Szczawinach w rejonie Babiej Góry spadło w ciągu ostatniej doby 15 centymetrów śniegu. Leży go tam już około 40 centymetrów. W wyższych partiach góry, w miejscach, gdzie śnieg się odkładał, jest go już nawet do jednego metra. W środę opady mają trwać nadal. Warunki turystyczne są trudne, szlaki są zasypane, nieprzetarte - powiedział ratownik dyżurny grupy beskidzkiej GOPR Maciej Stanisławski.

Aktualnie zagrożenie lawinowe jest jeszcze stosunkowo niewielkie. Występuje w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i przewianego śniegu. "Zagrożenie dotyczy głównie miejsc, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana jest przez wystającą roślinność i kamienie" - podało GOPR.

Ratownicy dodali, że lawina przy pierwszym stopniu zagrożenia może zejść tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono również dla Karkonoszy. jak podaje GOPR, na wysokości powyżej 1250 metrów nad poziomem morza miejscami leży pół metra śniegu.

Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Autor: dd,ao/aw / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości