Niektórzy naukowcy mogą być rozczarowani. Dane przesłane z komety 67P Czuriumow-Gierasimienko, na której lądowała sonda Rosetta obalają teorię, że woda przybyła na Ziemię z tego typu obiektów.
Badania, które zostały opublikowane w magazynie Science, zmieniają popularną teorię na temat ewolucji życia na naszej planecie. Do tej pory naukowcy podejrzewali, że woda przybyła na Ziemię z komet. Autorzy najnowszych badań konkludują, że bardziej prawdopodobnym źródłem życiodajnej cieczy są jednak asteroidy.
Ciężka woda
Sonda należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdziła obecność cząsteczek wody na 67P Czuriumow-Gierasimienko. Jednak okazuje się, że ich skład na komecie różni się od tej na Ziemi. Woda ma większe stężenie cząsteczek tzw. ciężkiej wody (w której znaczącą część atomów wodoru stanowi izotop ²H, czyli deuter).
Na naszej planecie, na każde 10 tys. cząsteczek wody przypadają 3 atomy deuteru. Woda ta ma takie same właściwości fizyczne jak H20, ale ma większą masę. - Taki stosunek ciężkiej i lekkiej wody jest bardzo charakterystyczny - wyjaśnia prof. Kathrin Altwegg w Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii. - Ilość deuteru na komecie jest kilkukrotnie większa od ilości deuteru w takiej samej liczbie cząsteczek wody na Ziemi, to oznacza ze tego rodzaju komety nie mogły przynieść wodę na naszą planetę - dodaje profesor.Misja RosettyMisja Rosetty rozpoczęła się w marcu 2004 roku. Naukowcy pragną zebrać najwięcej informacji o komecie. Sonda kosmiczna ruszyła w pogoni za pędzącym 56 tys. km/h ciałem niebieskim. Rosetta rozpędzała się za pomocą grawitacji mijanych planet.Lądowanie z przebojamiLądowanie nastąpiło 10 lat i pięć miesięcy po starcie Rosetty z Ziemi. Nie obyło się jednak bez problemów. Lądownik Philae osiadł w zacienionym miejscu, gdzie światło nie docierało do paneli słonecznych zasilających maszynę. Energii starczyło zaledwie na kilkadziesiąt godzin. W tym czasie udało się Rosettcie zebrać wstępne dane i pobrać pierwsze próbki gleby.Teraz sonda jest w stanie uśpienia. Pracę na pełnych obrotach może zacząć po upływie kilku miesięcy.Umieszczenie maszyny na komecie jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii. Philae wylądował na 67P/Czuriumow-Gierasimienko w 12.11.
Autor: PW/mk / Źródło: ESA
Źródło zdjęcia głównego: ESA