Najnowsze

NASA ogłosiła, że odbędzie się pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny

Najnowsze

Kula ziemska nocą (NASA)
Kula ziemska nocą (NASA)NASA
wideo 2/8

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 29 marca amerykańskie astronautki wezmą udział w pierwszym wyłącznie kobiecym spacerze kosmicznym. Będą to Anne McClain i Christina Koch.

Spacer Anne McClain i Christiny Koch ma być częścią tak zwanego Miesiąca Historii Kobiet, czyli corocznego święta obchodzonego przez cały marzec w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. To czas, gdy szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii.

59. Ekspedycja

Spacer astronautek ma być drugą z trzech zaplanowanych wycieczek 59. Ekspedycji, która ma rozpocząć się już 14 marca. Wraz z kobietami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znajdzie się w tym czasie czterech mężczyzn: David Saint-Jacques ze Kanady, Nick Hague ze Stanów Zjednoczonych oraz Rosjanie Oleg Kononienko i Aleksiej Owczinin.

Rzeczniczka NASA Stephanie Schierholz zwróciła uwagę, że przebieg Ekspedycji 59. będzie kontrolowany przez kobiety. Główną dyrektorką lotu będzie Mary Lawrence, zaś główną kontrolerką lotów - Jackie Kagey.

McClain weźmie też udział w pierwszym kosmicznym spacerze Ekspedycji 59. NASA planuje, że odbędzie się on 22 marca, a towarzyszem McClain będzie Hague.

- Oczywiście zadania i harmonogramy zawsze mogą się jeszcze zmienić - zastrzegła Schierholz.

Wielkie plany

Jak w 2015 roku powiedziała McClain, chciała zostać astronautką odkąd skończyła trzy-cztery lata - Pamiętam, jak wtedy opowiadałam o tym mamie. Nigdy z tych planów nie zrezygnowałam - mówiła. Kobieta jest majorem w armii amerykańskiej i pilotem.

Anne McClainNASA/Mark Garcia

Zaszczyt

Jak podała NASA, dla Koch będzie to pierwszy lot kosmiczny. Kobieta jest inżynierem elektryki, ale pracowała również nad wyprawami na Biegun Południowy i Arktykę.

W lutym zapytano ją, jak ważna jest misja podczas Miesiąca Historii Kobiet. - To wyjątkowa okazja. Mam nadzieję, że będę mogła zainspirować tych, którzy będą śledzić to wydarzenie - opowiedziała.

Christina KochNASA/Mark Garcia

Autor: kw/map / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości