Najnowsze

Najwyższa góra Szwecji się kurczy. Powodem zmiany klimatu

Najnowsze

Źródło:
Science Alert
Topnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019
Topnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019 NASA
wideo 2/4
NASATopnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019

Najwyższy szczyt Szwecji - Kebnekaise - zmniejsza się przez zmiany klimatu - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez miejscowych naukowców.

Kebnekaise to dwuwierzchołkowy szczyt położony w Górach Skandynawskich, w Laponii. Jego północne wzniesienie jest skaliste, nazywane Nordtoppen, a południowe, Sydtoppen - pokryte czapą lodową o grubości kilkudziesięciu metrów.

Zmiany klimatu

Kiedy rozpoczęto pomiary w 1968 roku Sydtoppen wznosił się na wysokość 2120 metrów nad poziomem morza i był najwyższym wzniesieniem w Szwecji. Od tego czasu jego wysokość zmieniała się w zależności od warunków pogodowych i klimatycznych, w tym czynników związanych z opadami atmosferycznymi. Ale od późnych lat 90-tych zauważyć można, że zaczął się kurczyć.

Zmiany klimatu spowodowały, że 2 sierpnia 2018 roku wierzchołek północny po raz pierwszy był wyższy od wierzchołka południowego i tym samym to on stał najwyższym punktem Szwecji. Latem 2019 r. Nordtoppen był wyższy od Sydtoppena już o ponad 120 centymetrów.

Nowe pomiary, którymi podzielili się naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego, pokazują, że Sydtoppen znajduje się obecnie na wysokości 2094,6 metrów nad poziomem morza. Badacze nie mają złudzeń, dlaczego tak się dzieje. - Zmienność wysokości jest dobrym symbolem reakcji lodowców na ocieplenia się klimatu w Szwecji - powiedział glacjolog Per Holmlund ze Stacji Badawczej Tarfala Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Położenie Kebnekaise

Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości