Najnowsze

Najsłynniejszy doktorat świata. Praca Stephena Hawkinga ma już dwa miliony odsłon

Najnowsze

Nowe teorie Stephena Hawkinga
TVN24 BiSNowe teorie Stephena Hawkinga

Stephen Hawking to legenda świata nauki: popularyzator i pisarz, wnikliwy badacz czarnych dziur i historii Wszechświata, którego zmagania z wyniszczającą chorobą opisywały media całego świata. W październiku tekst jego opublikowanego w 1966 roku doktoratu pojawił się w domenie publicznej.

Gdy tylko opublikowano go na stronie Uniwersytetu Cambridge, strona przeżyła oblężenie i przez wiele godzin po prostu nie działała.

Krótka historia doktoratu

Praca doktorska, którą Hawking ukończył w 1965 roku, zatytułowana była "Własności rozszerzających się wszechświatów". Słynny fizyk ukończył ją trzy lata po tym, jak zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Jego stan się pogarszał, mowa stawała się coraz bardziej niezrozumiała, a czynności motoryczne zanikały. Od 1974 roku Hawking nie opuszcza wózka inwalidzkiego, który - dzięki nowoczesnemu komputerowi - umożliwia mu artykulację myśli i pracę naukową. Już odręczne pismo na pracy doktorskiej zdradza pierwsze objawy pogarszającego się stanu zdrowia - pismo jest nierówne, a litery niepewne.

W niedzielę 29 października 2017 roku władze Uniwersytetu w Cambridge zdecydowały się uczcić Tydzień Otwartego Dostępu upubliczniając pracę doktorską wybitnego fizyka. W ciągu pierwszej doby pobrało ją ponad 60 tysięcy osób z całego świata.

Umysł jak brzytwa Ockhama

Autor zasłynął zarówno swoim ogromnym wkładem w rozwój współczesnej nauki, jak i działalnością popularyzatorską. W swojej pracy doktorskiej dowodził tego, że Wielki Wybuch jak najbardziej mógł rozpocząć się w jednym punkcie, dowodząc tego z użyciem narzędzi matematycznych, fizycznych, jak i pomiarów astronomicznych.

W latach 60. teoria Wielkiego Wybuchu wciąż miała wielu przeciwników, i to w środowiskach naukowych. Tezy zaledwie 24-letniego naukowca nie tylko ujawniły jego inklinacje badawcze, ale też ugruntowały nowy model myślenia o początkach Wszechświata. Następne prace Hawkinga - "Krótka historia czasu" z 1988 roku oraz "Wszechświat w skorupce orzecha" z 2001 roku odniosły ogromny sukces komercyjny. Pierwsza książka stała się międzynarodowym bestsellerem i rozeszła się w dziesięciu milionach egzemplarzy.

W 2014 roku ukazał się film biograficzny opisujący życie i pracę tego wielkiego naukowca, który aż po dziś dzień prowadzi działalność naukową na Uniwersytecie Oksfordzkim. W postać Hawkinga wcielił się Eddie Redmayne.

Autor: sj/aw / Źródło: Guardian, Science Alert, openaccess.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA, Cambridge University Open Access

Pozostałe wiadomości