Najnowsze

"Najgroźniejsze jest zapalenie płuc"

Najnowsze

Lekarz o koronawirusietvn24
wideo 2/21

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak mówił na antenie TVN24 dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, najgroźniejsze dla pacjentów jest koronawirusowe zapalenie płuc, które leczyć można wyłącznie objawowo.

Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wraz z przypadkiem potwierdzonym w środę w Polsce jest łącznie pięciu zakażonych SARS-CoV-2.

- To jest sytuacja, której się spodziewaliśmy - powiedział dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

KORONAWIRUS W POLSCE. CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Tłumaczył, że należało się tego spodziewać z uwagi na liczbę zakażonych w Niemczech i we Włoszech. - Trudno, żeby w Polsce nikogo nie było przy otwartych granicach i tak ogromnej wymianie turystycznej i handlowej między naszymi krajami. Należało się tego spodziewać. To tylko dowodzi, że wykonujemy te testy i są one odpowiednie czułe - mówił.

Lekarz mówił, że najciężej chorują osoby starsze, schorowane.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ ZWIĄZANĄ Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA W TVN24.PL

Co jest najgroźniejsze w chorobie?

- Co jest najgroźniejsze? To, że umieralność jest stosunkowo duża. Oficjalnie podaje się, że jest to 3-4 procent, to jest dużo. I to, że znaczny odsetek ludzi, te kilkanaście procent, wymaga hospitalizacji - dodał.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.

- Najgroźniejsze jest zapalenie płuc - mówił lekarz. - Jeżeli mamy zapalenie płuc bakteryjne, to możemy leczyć antybiotykami, w momencie gdy mamy zapalenie płuc wirusowe czy koronawirusowe, a leku nie ma, to pozostaje nam tylko i wyłącznie leczenie objawowe - dodał. Tłumaczył, że leczenie objawowe to stworzenie warunków do zdrowienia, czyli wyrównanie elektrolitowe, podawanie tlenu, stosowanie respiratora, bo może dochodzić do niewydolności oddechowej.

Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Chroń innych przed zachorowaniem (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmowa z Ernestem Kucharemtvn24

Autor: anw/aw / Źródło: tvn24