Najnowsze

Najcieplejszy listopad w historii Wysp?

Najnowsze

To wyjątkowo ciepły listopad

Choć niedawno rozpoczęła się druga połowa miesiąca, część meteorologów uważa, że może to być najcieplejszy listopad zanotowany na Wyspach Brytyjskich. Przy okazji, może być też najbardziej suchy.

Jak kilka dni temu wyjaśniała brytyjska agenda meteorologiczna Met Office, temperatury zanotowane dla Środkowej Anglii do 12 listopada były rzeczywiście wyjątkowo wysokie. Synoptycy zaznaczali wtedy, że na orzekanie było jednak zdecydowanie za wcześnie, bo listopad jest miesiącem kontrastów i po jesieni łagodnej, może przyjść bardzo ostra.

Bardzo ciepło

Typowe temperatury dla pierwszych 10 dni w Środkowej Anglii wahają się między 7 a 12 st. C, a ostatnich 12 dni, od 5 do 10 st. C.

Kilka dni potem Met Office publikuje kolejną interpretację danych listopadowych. I wiemy już, że na pewno pierwsza część miesiąca była wyjątkowo ciepła. Średnia temperatura dla całych Wysp Brytyjskich - a nie tylko Anglii - wyniosła przez pierwsze dwa tygodnie 9,4 st. C. Była tym samym wyższa aż o 3,5 st. C niż wieloletnia średnia.

Jak dotąd najcieplejszym listopadem w historii notowań temperatury był ten z 1994 roku, kiedy średnia dla Zjednoczonego Królestwa wyniosła 8.8 st. C.

Bardzo sucho

Wysokim temperaturom towarzyszą także wyjątkowo niskie sumy opadów. W skali całego państwa jest to na razie tylko 25,6 litra na metr kwadratowy, co stanowi ledwie nieco ponad jedną-piątą średniej miesięcznej.

Sumy opadów od 1 do 15 października / Met Office

Autor: //ŁUD / Źródło: Met Office

Pozostałe wiadomości