Najnowsze

Na Bałtyku sztorm, w górach halny. Rozległy front zawładnie pogodą

Najnowsze

Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polscetvn24
wideo 2/21

Od czwartku w kilku regionach kraju ma silnie wiać. Na obszarach podgórskich porywy mogą sięgnąć nawet 80-90 kilometrów na godzinę. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm.

Jak przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak, zmiana pogody ma nastąpić pod wpływem rozległego frontu atmosferycznego.

- W czwartek i piątek spodziewamy się opadów deszczu, w zasadzie w całym kraju – powiedziała synoptyk IMGW. - Na wschodzie, północnym wschodzie początkowo będą to jeszcze opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i dopiero w deszcz – dodała. W całym kraju ma być bardzo wietrznie. W większości miejsc wiatr w porywach osiągnie 70 kilometrów na godzinę, a na wybrzeżu i obszarach podgórskich, gdzie wystąpi wiatr halny, nawet do 80-90 km/h.

Sztorm i ocieplenie

Na Bałtyku natomiast szykuje się sztorm. - Co ważne, temperatura w ciągu dnia - już w czwartek na zachodzie, a w piątek właściwie na całym południu kraju - wzrośnie do 10-11 stopni, ale niestety w całym kraju pogoda będzie pochmurna i z opadami deszczu – podkreślała synoptyk.

Jak dodała, kolejne dni, od soboty do poniedziałku, wciąż będą deszczowe. - Oczywiście z przerwami i chwilowymi większymi przejaśnieniami, jednak ta pogoda będzie bardzo wilgotna – wskazała.

Zgodnie z prognozą IMGW możliwe jest, by na Bałtyku utworzył się wtórny ośrodek niżowy, który znów przyniesie duży wzrost prędkości wiatru, w związku z czym prawdopodobny jest kolejny sztorm. - I to z kierunkiem wiatru północno-zachodnim, a dla polskiego wybrzeża to niebezpieczny kierunek – zaznaczyła Woźniak.

Prognozowane porywy wiatru w czwartek (Ventusky)
Prognozowane porywy wiatru w czwartek (Ventusky)Ventusky

Prognoza zagrożeń na czwartek

Szczególnie niebezpiecznie ma być w tych regionach, dla których Instytut planuje wydać ostrzeżenia meteorologiczne.

W czwartek alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mają dotyczyć północnych powiatów woj. zachodniopomorskiego oraz całych obszarów województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia możliwe są też w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Prognoza ostrzeżeń IMGW na czwartekIMGW

Prognoza zagrożeń na piątek

Następnego dnia żółtych alarmów przed silnym wiatrem należy spodziewać się w województwach: pomorskim, śląskim, małopolskim oraz świętokrzyskim.

Prognoza ostrzeżeń IMGW na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń na sobotę

Na pierwszy dzień weekendu IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Prognoza ostrzeżeń IMGW na sobotęIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Bezpieczeństwo w czasie wichury (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: anw,ps/map,dd / Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości