Najnowsze

Na Atlantyku rodzi się kolejne zagrożenie

Najnowsze

[object Object]
Sposób badania huraganów przez NASA (NASA)NASA
wideo 2/7

Kolejny cyklon tropikalny może w najbliższych dniach rozwinąć się na Atlantyku. W okolicach Nikaragui pojawił się układ niskiego ciśnienia. Jak podało w piątek amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), istnieje 80 procent szans, że w ciągu najbliższych dwóch dób może stać się cyklonem.

Nad północno-zachodnią częścią Morza Karaibskiego utworzył się układ niskiego ciśnienia. Związane z nim opady deszczu na obszarze między wschodnim Hondurasem a Jamajką w ostatnich godzinach stały się bardziej skoncentrowane.

Prognozuje się, że warunki środowiskowe mogą sprzyjać rozwojowi niżu w piątek oraz w sobotę. Będzie się on powoli przesuwał na północ.

Silne prądy strumieniowe (strefa silnych wiatrów na wysokości około 9-12 kilometrów) powiązane z nadchodzącym zimnym frontem atmosferycznym spowodują, że w niedzielę warunki nie będą odpowiednie dla dalszego rozbudowania układu.

Przyniesie silne opady deszczu

Niż przyniesie lokalnie intensywne opady deszczu nad Kajmanami, Jamajką oraz częścią Kuby.

W nocy z sobotę na niedzielę oraz w niedzielę strefa opadów prawdopodobnie zwiększy swój zasięg, obejmując tym samym północno-zachodnie Bahamy, Florydę i archipelag Keys.

Jak podaje NHC (Narodowe Centrum ds. Huraganów), istnieje 80 procent szans, że w ciągu dwóch najbliższych dób niż przybierze na sile i stanie się cyklonem tropikalnym.

Położenie układu niskiego ciśnienia (czerwony krzyżyk) oraz potencjalny zasięg jego oddziaływania w ciągu najbliższych pięciu dni

Potencjalny zasięg oddziaływania układu (NHC)NHC NOAA

Autor: ao/ja,rzw,AP / Źródło: NHC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NHC NOAA

Pozostałe wiadomości