Najnowsze

Myślano, że to trzęsienie ziemi. Samolot przekraczający barierę dźwięku wystraszył Amerykanów

Najnowsze

en.wikipedia.org/U.S. NavySamolot pokonujący barierę dźwięku

W czwartek mieszkańcy stanów New Jersey i Nowy Jork usłyszeli dziwne dudnienie w powietrzu. Pomimo że nie wyczuli, aby grunt pod ich stopami się poruszał, byli pewni, że stoi za tym trzęsienie ziemi. Zagadkę niebawem rozwiązano.

Odgłos zanotowano na północny zachód od miasta Hammonton w stanie New Jersey w czwartek 28 stycznia o 13.24 czasu lokalnego. Półtorej godziny później podobny dźwięk usłyszeli mieszkańcy wybrzeża stanu Nowy Jork. Pojawiły się przypuszczenia, że to wina trzęsienia ziemi. Sprawie przyjrzeli się amerykańscy rządowi geolodzy. Poinformowali oni jednak, że urządzenia nie wykryły żadnych wstrząsów w skorupie ziemskiej.

Poszukiwania sprawcy

Specjaliści sądzili, że dźwięk mógł być związany z wybuchem lub z przelotem czegoś, co porusza się szybciej niż prędkość dźwięku (1225 km/h). Samoloty, które pokonują barierę dźwięku, mogą być wysyłane w przestrzeń powietrzną przez armię. Pobliskie wojskowe lotniska (McGuire Air Force Base na wschód od Filadelfii oraz Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD) zaprzeczały, żeby w czwartek 28 stycznia testowały samoloty ponaddźwiękowe. Szukając sprawców, uwagę skupiono na Federalnej Administracji Lotnictwa, która jest cywilną agencją. Jednak i jej członkowie nie przyznali się do prowadzenia testów. Dopiero marynarka wojenna potwierdziła przypuszczenia i poinformowała, że sprawdzała swój myśliwiec F-35 C.

Nieuchwytna maszyna

Pod koniec września 2013 roku naukowcy, za pomocą aparatu i teleskopu wykonali niezwykłe zdjęcie samolotu naddźwiękowego na tle Słońca. Zobacz, w jaki sposób udało im się uchwycić pędzącą ponad 1225 km/h maszynę:

W jaki sposób wykonano zdjęcie myśliwcom?
W jaki sposób wykonano zdjęcie myśliwcom?NASA

Autor: AD/map / Źródło: iflscience.com

Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org/U.S. Navy

Pozostałe wiadomości