Minister środowiska: pod koniec trzeciej kadencji PiS Polacy nie będą nosić masek antysmogowych

[object Object]
Strażnik o zastosowaniu drona w walce ze smogiemTVN Meteo
wideo 2/35

Poprawimy jakość powietrza w Polsce - mówił w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podkreślił też, że rząd przeznaczył ponad 20 miliardów złotych na termomodernizację, ograniczenie szkodliwych emisji.

W Polsce problem smogu istnieje od lat. Co prawda w czwartek oddychamy lepszym powietrzem niż w ostatnich dniach, jednak to raczej wyjątek niż norma.

W wielu rankingach Polska zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce pod względem jakości powietrza w Europie. Niestety, najwyższa lokata nie oznacza, że oddychamy najczystszym, ale niestety najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Co więcej, w stworzonym na początku bieżącego roku raporcie, wykonanym przez naukowców z uniwersytetów Yale oraz Columbia okazało się, że wśród 180 krajów świata Polska uplasowała się na 50-tym miejscu.

NASZ SERWIS SMOGOWY - TU SPRAWDZISZ AKTUALNY STAN POWIETRZA

Polacy w końcu bez masek?

O walkę rządu ze smogiem zapytany został w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister środowiska Henryk Kowalczyk. "Przeznaczyliśmy ponad 20 miliardów złotych na termomodernizację, ograniczenie szkodliwych emisji" - powiedział Kowalczyk. I dodał, że resort środowiska wspiera między innymi rozwój projektów geotermalnych, ponieważ energia geotermalna jest całkowicie bezemisyjna.

Minister podkreślił, że rząd zachęca do korzystania z energii elektrycznej do ogrzewania. Wspiera też zmianę technologii ogrzewania na ekologiczne. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapewnił także, że "pod koniec trzeciej kadencji rządów PiS Polacy nie będą już musieli nosić masek przeciwsmogowych".

Wsparcie walki ze smogiem

Kowalczyk, który był także gościem Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma 9", podkreślił, że państwo poprzez samorządy udziela "bardzo dużego wsparcia" na walkę ze smogiem.

Zwrócił uwagę, że w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy na inwestycje, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza w Polsce, o wartości 20 miliardów złotych.

Przypomniał, że pieniądze z NFOŚiGW idą między innymi na termomodernizację budynków, na zmniejszenie zapotrzebowania na energię czy nowe bardziej ekologiczne niż węglowe źródła ogrzewania. Fundusz będzie również wspierał zakup przez samorządy niskoemisyjnych autobusów.

Jak powstaje smog? (grafika niepoprawna)tvn24

Nie tylko duże miasta

Minister przyznał, że problem smogu nie dotyczy tylko dużych miast. Zwrócił uwagę, że często "gorzej niż w Warszawie" jest w małych miastach, szczególnie tych górskich.

Dlatego - jak zadeklarował - niedługo ma zostać przedstawiony pakiet antysmogowy dla małych miejscowości. "Mamy pewne ustalenia. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni zaprezentujemy pakiet antysmogowy dla mniejszych miejscowości" - powiedział.

Wyjaśnił, że znaleźć się w nim ma wsparcie dla "budynków indywidualnych" m.in. na wymianę pieców węglowych na gazowe czy elektryczne.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Autor: //aw / Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości