Najnowsze

Malutki motyl słyszy najlepiej na świecie

Najnowsze

Najlepiej słyszące zwierzę na świecie

Barciak większy to najlepiej słyszące zwierzę świata. Rejestruje częstotliwości do 300 kHz. Naukowcy podejrzewają, że wykształcił tę umiejętność, żeby ustrzec się przed swoim największym zagrożeniem - nietoperzem, który emituje sygnały do 212 kHz.

Niezwykłe zdolności barciaka większego (Galleria mellonella) odkryli naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Owad jest w stanie zarejestrować dźwięki każdego zwierzęcia na świecie. Wyczuwa częstotliwość do 300 kHz. Dla porównania dodajmy, że człowiek jest w stanie wychwycić do 20kHz, a delfiny, które posługują się ultradźwiękami do 160 kHz.

Odkrycie zostało opublikowane w czasopismach "Royal Society" i "Biology Letters".

W obronie przed gackiem

- Nie do końca wiemy, dlaczego barciak większy wykształcił tę umiejętność, ale podejrzewamy, że zrobił to po prostu dlatego, aby przeżyć - mówi dr James Windmill, główny autor badania.

Owady wpisują się bowiem w podstawowe menu nietoperzy, które emitują sygnały echolokacyjne od 11 do 212 kHz. Prawdopoodbnie musiały zacząć komunikować się na wyższych częstotliwościach, żeby uniknąć schwytania.

W służbie nowych technologii

Dr Windmill planuje teraz przeprowadzić szereg badań nad uszami owadów, żeby na ich podstawie zaprojektować miniaturowe mikrofony.

Autor: mm/rs / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości