Tropikalny cyklon o nazwie Hudhud, który dotarł do Indii w weekend, kontynuuje niszczycielską drogę przez ten kraj. Silny wiatr i intensywne opady deszczu zniszczyły już dziesiątki tysięcy gospodarstw w tej części świata. Lokalne media donoszą o kolejnych ofiarach żywiołu.
Jeszcze w niedzielę informowaliśmy o trzech ofiarach śmiertelnych cyklonu Hudhud. W poniedziałek lokalne media potwierdziły, że życie straciło osiem osób.
-Pięć osób zginęło w Andhra Pradesh i trzy w Orisie - informował Associated Press.
Silny wiatr, obfite opady
W pobliżu Visakhapatnam, jednego z największych miast, tylko tego dnia odnotowano opady rzędu 150 l/mkw. deszczu. Wiatr wiał z prędkością 196 km/h. Łamał drzewa i niszczył infrastrukturę drogową. Uszkodzeniu uległo również zasilanie energetyczne. W wyniku intensywnych opadów większość regionu została zalana i teraz zmaga się ze skutkami powodzi. - Co najmniej 400 tysięcy osób zostało ewakuowanych z przybrzeżnych obszarów stanów Andhra Pradesh i Orisa - informowało Associated Press 50 tys. domów krytych strzechą w Orisa zostało zniszczonych.
Kolejne opady
Potężny cyklon uderzył we wschodnie wybrzeże Indii w niedzielę 12 października. Jak podają lokalne stacje meteorologiczne, Hudhud będzie siać spustoszenie jeszcze przez najbliższe kilka dni. Pojawią się kolejne opady i porywisty wiatr. Wciąż istnieje poważne ryzyko powodziowe.
- Hudhud przesunie się na północny zachód, a następnie na północ w głąb Indii w ciągu najbliższych dni - powiedział meteorolog AccuWeather.com Erik Pindrock.
Autor: PW/map / Źródło: accuweater.com, ENEX
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Środa ma upłynąć pod znakiem niebezpiecznej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na ten dzień. Wynika z niej, że w dziewięciu województwach mogą pojawić się alarmy przed burzami.
Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność
Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.
Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie
Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.
"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"
Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.
Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.
"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"
Pogoda na dziś. Wtorek 27.05 będzie pochmurny i ciepły. W ciągu dnia warto mieć przy sobie parasol, ponieważ w większości kraju występować będą przelotne opady deszczu. Najcieplej będzie na zachodzie i w centrum. Tam termometry pokażą do 22 stopni Celsjusza.
Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.
Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać
Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę
Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".
Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu
Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.
To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają
Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.
Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos
Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w chilijskim mieście Puerto Varas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiągał w porywach prawie 180 kilometrów na godzinę. W wyniku przejścia żywiołu kilkadziesiąt domów zostało uszkodzonych. Jak podały lokalne media, osiem osób zostało rannych.
Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"
Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?
Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.
Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni
Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.
Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze
Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.
Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano
Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać?
Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy?
Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.
Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie
Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.