Najnowsze

La Niña powoli słabnie. "Zmiana oscylacji jest nieuchronna"

Najnowsze

Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9

Według synoptyków z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu zjawisko La Niña słabnie. Istnieje też 80-procentowa szansa, że od maja do lipca 2021 roku występować będzie faza neutralna oscylacji południowej (ENSO) – poinformowali w czwartek amerykańscy synoptycy.

Przejście od La Niña do fazy neutralnej ENSO prawdopodobnie nastąpi na półkuli północnej w ciągu najbliższego miesiąca.

ENSO (El Nino-Southern Oscillation) to naturalne zjawisko o charakterze cyklicznym, które łączy w sobie dwie przeciwstawne fazy: ciepłą - El Niño oraz zimną - La Niña. Jego faza neutralna to okres przejściowy pomiędzy nimi – tłumaczyło amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu, agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS). - Synoptycy zgadzają się co do tego, że zmiana oscylacji jest nieuchronna – dodają.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych Pacyfiku w okresie 7.03-3.04 od normy z wielolecia 1981-2010 (CPC)CPC

Czym jest La Niña?

Zjawisko La Niña występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Niña wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Niña może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Niño, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych w okresie 7.03-3.04 od normy z wielolecia 1981-2010 (CPC)CPC

Autor: anw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, cpc.ncep.noaa.gov

Pozostałe wiadomości