Najnowsze

Kobiety piją coraz więcej. Doganiają mężczyzn

Najnowsze

Kobiety spożywają coraz więcej alkoholu

Do tej pory uważano, że kobiety piją mniej alkoholu niż mężczyźni. Potwierdzały to zresztą badania. Jednak najnowsza analiza, opublikowana w serwisie BMJ Open, pokazuje, że obecnie ta zależność się zmienia.

W opracowaniu, opublikowanym na ogólnodostępnej platformie medycznej BMJ Open, wykorzystano dane dotyczące czterech milionów osób urodzonych pomiędzy rokiem 1891 a 2001 na całym świecie. Przeanalizował je zespół badaczy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii. Okazało się, że do tej pory to właśnie mężczyźni znacznie częściej sięgali po alkohol i mieli więcej problemów zdrowotnych związanych z jego spożyciem. Jak jest teraz? Kobiety piją coraz więcej, powoli dorównując mężczyznom. Zdaniem naukowców można to tłumaczyć m.in. zmianą ról kobiety i mężczyzny w społeczeństwie.

Kobiety piją coraz częściej

Według badaczy wśród osób, które urodziły się na początku XX wieku (po 1900 roku), mężczyźni spożywali ponad dwa razy (2,2) tyle alkoholu co kobiety. Mężczyźni mieli także trzy razy częściej problemy z piciem i 3,6 razy częściej niż u kobiet występowały u nich choroby związane ze spożyciem, takie jak marskość wątroby.

Jednak w ciągu kolejnych dziesięcioleci ta tendencja uległa znacznej zmianie i osoby, które urodziły się pod koniec wieku, wykazują zupełnie inne preferencje. Obecnie młodzi mężczyźni spożywają alkohol o 1,1 razy częściej niż kobiety. Także ilość problemów z alkoholem i chorób związanych z jego spożyciem znacznie się zmieniła i w przypadku mężczyzn spadła. Teraz problemy ze spożyciem alkoholu występują u nich jedynie 1,2 raza częściej niż u kobiet, a choroby na skutek picia - o 1,3 raza częściej.

Nastąpiła zmiana

Naukowcy stwierdzili, że spożycie alkoholu i związane z tym zaburzenia w przeszłości były przypisywane mężczyznom, jednak najnowsze opracowanie podaje to założenie w wątpliwość. Badacze zauważają też, że powinno podjąć się stosowne środki, by zmniejszyć szkodliwe działanie używek, szczególnie u młodych kobiet.

- Role mężczyzn i kobiet zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci. Może to odpowiadać za niektóre z tych trendów, ale nie za wszystkie - mówi profesor Mark Petticrew z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Zdaniem Petticrewa dużą rolę w zmianie spożycia alkoholu wśród młodych ludzi odgrywają m.in. reklamy i powszechny dostęp do trunków.

- Coraz większa dostępność alkoholu również odgrywa ważną rolę, podobnie jak to, że reklamy alkoholu często są skierowane do kobiet, w szczególności tych młodych - mówi profesor. - Lekarze muszą pomóc społeczeństwu, zarówno mężczyznom, jak i kobietom, zrozumieć zagrożenia płynące ze spożywania alkoholu i zrozumieć jak je ograniczyć - dodaje.

Picie alkoholu niestety często wiąże się ze złym samopoczuciem następnego dnia. Zobacz pięć sposobów na pozbycie się kaca.

Aktywny ranking (odcinek 5). Jak pozbyć się kaca?
Aktywny ranking (odcinek 5). Jak pozbyć się kaca?TVN Meteo Active

Autor: zupi/map / Źródło: bbc.com, BMJ Open

Pozostałe wiadomości