Klimat zabił mamuty. Człowiek tylko pomógł

NOAAZakonserwowane zwłoki młodego mamuta znalezione na Syberii w 1977 roku

Zmiany klimatu, a nie człowiek, były głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych - uważają naukowcy. Żeby to potwierdzić wykorzystali analizy DNA i na ich podstawie prześledzili wahania liczebności tych ssaków.

Mamuty pojawiły się na Ziemi ok. 250 tys. lat temu. Najpierw zamieszkiwały Eurazję, później rozprzestrzeniły się na tereny Ameryki Północnej. Wysokość tych zwierząt sięgała do 3,4 m wysokości, a waga nawet sześciu ton. Ich charakterystycznym elementem były ciosy służące wygrzebywaniu roślin spod śniegu.

Analizy DNA

Zespół pod kierunkiem dr. Love Dalena ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej pobrał DNA z około 300 próbek szczątków mamutów włochatych. Dzięki analizie różnorodności genetycznej próbek, naukowcy mogli zrekonstruować liczebność populacji oraz migracje mamutów.

Badacze wyjaśniają, że wśród wielu naukowców pokutuje pogląd, że mamuty włochate przez cały czas tworzyły liczną, stabilną populację. Okazuje się jednak, że wcale tak nie było. Gatunek przechodził bowiem przez lokalne wymierania i migracje.

Wahania liczebności gatunku w rytm zmian klimatu

Z badań wynika, że mamuty włochate znajdowały się na skraju wyginięcia około 120 tys. lat temu, w tym samym czasie, kiedy doszło do ocieplenia klimatu. Pogłowie spadło wówczas z kilku milionów sztuk do kilkudziesięciu tysięcy. Kiedy jednak klimat znów się ochłodził, liczba mamutów wzrosła. Na okres pomiędzy 50 tys., a 20 tys. lat temu przypada z kolei wielki ruch migracyjny w obrębie gatunku. Mamuty z terenów Europy były zastępowane przez fale migracji ze wschodu.

Ponowny spadek liczebności rozpoczął się ok. 20 tys. lat temu, podczas kulminacji epoki lodowcowej. Zdaniem badaczy, spowodowane to było znikaniem trawy, którą żywiły się mamuty. Około 14 tys. lat temu stepy zaczęły być zastępowane przez tundrę i lasy. Ostatecznie mamuty wyginęły ok. 10 tys. lat temu.

Konkurencja i człowiek pomogli

Dodatkową przyczyną wyginięcia mamutów mogła być konkurencja ze strony innych zwierząt, która wzrosła wraz z końcem epoki lodowcowej oraz polowania prowadzone przez człowieka. Z pewnością jednak głównym powodem był klimat - konkludują badacze.

Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Autor: kt/rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości