Najnowsze

Kiedy zmiana czasu na zimowy w Polsce? Śpimy dłużej czy krócej?

Najnowsze

Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?
Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?tvn24
wideo 2/21

W nocy z 26 na 27 października 2019 roku nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Będziemy przesuwać wskazówki zegara o godzinę do tyłu, co oznacza dłuższy sen.

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019 roku. O godzinie 3 przestawimy zegarki na godzinę 2 i pożegnamy czas letni. Dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej.

Kiedy przestaniemy zmieniać czas

Zmiana czasu niebawem może przestać obowiązywać. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której zmiana czasu zostanie wycofana. Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, który czas - letni czy zimowy - będzie u nich obowiązywał.

Do ostatniej zmiany czasu w historii ma dojść w 2021 roku. Europosłowie chcą, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Państwa członkowskie, które wolą zachować "czas zimowy", mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: 78,3 procent jest przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu, a 14,2 za jej utrzymaniem.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANIE CZASU

Czas zimowy w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw/map / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ThomasWolter/pixabay (CC0 Public Domain)

Pozostałe wiadomości