Katastrofa humanitarna w Nepalu


Liczba ofiar sobotniego trzęsienia stale rośnie. Według ekspertów bilans będzie ciągle się zwiększał. Najnowsze informacje mówią o zabitych 4310 osobach.

Bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wzrósł do 4310 zabitych i 7953 rannych. Takie informacje podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Nepalu. W krajach sąsiadujących z Nepalem zginęło prawie 100 osób.

Osobno policja podaje liczbę ofiar śmiertelnych lawiny na Mount Everest; jak podawano wcześniej, zginęło 18 osób. Według ostatnich danych liczba rannych wynosi 7180.

Tak jak w poprzednich dniach, eksperci oceniają, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie. Wciąż zbierane są dane w górskich wsiach, do których po kataklizmie nie było dostępu.

Chaos w Nepalu

Agencja Associated Press relacjonująca sytuację w poniedziałek po południu, gdy w Nepalu zapadał już mrok, informuje o zablokowanej drodze z Katmandu do regionu Gorkha. Setki ciężarówek, autobusów i samochodów stoją bez ruchu. W korkach czekają ratownicy i pojazdy wiozące do Gorkha żywność i pomoc.

We wczesnych godzinach popołudniowych w Nepalu chaotyczna sytuacja panowała też na lotnisku w Katmandu. Indie powiadomiły, że konieczne okazało się zawrócenie do Delhi czterech samolotów wojskowych wiozących pomoc. Mają one wieczorem podjąć ponowną próbę lotu do Nepalu.

Rzecznik armii nepalskiej informował w poniedziałek, że miejscowym służbom pomagają ratownicy i medycy z kilkunastu krajów. Są oni zarówno w Katmandu, jak i w okolicznych rejonach.

Media poinformowały też, że Chiny odwołały wszelkie wspinaczki po swojej stronie Mount Everest. Powodem są lawiny i ewentualność wstrząsów wtórnych.

HUSAR wylądował w Katmandu
HUSAR wylądował w Katmandu tvn24
Sprzęt jaki został zabrany na miejsce tragedii
Sprzęt jaki został zabrany na miejsce tragediitvn24

7,9 w skali Richtera

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił w sobotę przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych.

Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób.

Lawina zeszła na Mount Evereście
Lawina zeszła na Mount EvereścieJost Kobusch

Autor: mab/rp / Źródło: PAP, Reuters TV

Pozostałe wiadomości