Najnowsze

Jeziora wciąż jeszcze skute lodem, a na lądzie już zakwitły stokrotki

Najnowsze

Na Mazurach ustępują ostatnie ślady zimy
Kontakt Meteo/gniewkoNa Mazurach ustępują ostatnie ślady zimy

Ostatnie resztki śniegu topnieją w silnym słońcu, a przy odrobinie czujności można nawet wypatrzyć kwitnące stokrotki. Tak w obiektywie internauty gniewka wyglądają Mazury - jeszcze niedawno jeden z najbardziej zimowych obszarów Pilski. Teraz o mroźnych i śnieżnych tygodniach przypomina tylko gruba tafla lodu na jeziorach.

Chociaż tegoroczna zima w Polsce nie była zbyt długa ani intensywna, to północno-wschodnie regiony kraju doświadczyły jej najostrzejszej postaci. Spadło tam więcej znacznie więcej śniegu niż w Południowej Polsce, a do tego najdłużej utrzymywały się tam mrozy. Silny wpływ arktycznego powietrza sprawiał, że temperatury osiągały tam też najniższe wartości w całym kraju.

Stokrotki zamiast śniegu

Umacniające się od kilkunastu ocieplenie sprawia, że ślady zimowej pogody znikają coraz szybciej. Wysokie temperatury rozprawiły się nawet z większością śniegu zalegającą na Mazurach. Widać to dobrze na zdjęciach z Mazurskiego Parku Krajobrazowego, które na Kontakcie Meteo zamieścił gniewko (reporter24). Króluje na nich pogodne niebo i słońce, roztapiające ostatnie resztki śniegu. Wędrując po lasach i nad jeziorami gniewko wytropił nawet kwitnące stokrotki.

Lód ciągle gruby

O zimie przypomina tu jeszcze lód pokrywający jeziora. Na pierwszy rzut oka wydaje się poważnie nadwątlony przez słońce, jednak to mylne wrażenie. O tym, jak solidne są te tafle, świadczą zdjęcia, na których widzimy chodzących po nich rybaków. To jednak ostatni tak wyraźnie zimowy akcent w sfotografowanych przez gniewka słonecznych mazurskich krajobrazach.

Autor: js/rp / Źródło: Kontakt Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt Meteo/gniewko

Pozostałe wiadomości