"Jesteśmy pod presją czasu". In vitro dla ocalenia nosorożca północnego


Naukowcy pracują nad odbudową populacji nosorożca północnego. Pozyskali kolejne zarodki tego gatunku i planują wszczepić je metodą in vitro matkom zastępczym w postaci innych samic nosorożców.

Nosorożec północny (Ceratotherium simum cottoni) to podgatunek nosorożca białego, który jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Ostatnimi jego przedstawicielkami są dwie wiekowe samice: Najin i Fatu, które żyją w Kenii. Są zbyt stare, aby mogły dać potomstwo. W 2018 roku zmarł ostatni samiec – Sudan, co oznacza, że rozmnażanie się tego gatunku poprzez naturalne poczęcie jest niemożliwe. Dlatego naukowcy planują wszczepić zarodki pozyskane z komórek jajowych nosorożców i zamrożonej spermy zmarłych samców matkom zastępczym, czyli innym osobnikom z rodziny nosorożcowatych.

Plan ocalenia gatunku

Praca zespołu badawczego BioRescue została utrudniona przez pandemię, która spowodowała ograniczenia w podróżach międzynarodowych i opóźniła niektóre procedury.

- Rok 2020 był naprawdę ciężki dla nas wszystkich, ale poddanie się nie jest mentalnością żadnego prawdziwego naukowca – ocenił w rozmowie z Reutersem Thomas Hildebrandt, lider organizacji BioRescue z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Niemczech. - W Boże Narodzenie otrzymaliśmy prezent w postaci dwóch kolejnych zarodków, jesteśmy z tego powodu niezwykle szczęśliwi – dodał.

Pięć zarodków nosorożca północnego, które łącznie udało się pozyskać badaczom, jest przechowywanych w ciekłym azocie w laboratorium w Cremonie, we włoskim regionie Lombardia. Mają zostać wszczepione "matkom zastępczym". Zespół ma nadzieję, że będzie w stanie przywieźć do Kenii pierwsze cielę nosorożca północnego w ciągu trzech lat, a stworzyć większą populację w czasie najbliższych dwóch dekad. - Jesteśmy pod presją czasu, ponieważ chcemy, aby żyjące jeszcze ostatnie dwa osobniki tego gatunku przekazały wiedzę młodym cielakom – tłumaczył Hildebrandt.

Nosorożec północny zamieszkiwał dawniej kilka krajów we wschodniej i środkowej Afryce, ale jego populacja gwałtownie spadła z powodu kłusownictwa.

Autor: anw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości