To co nie udało się do tej pory SpaceX, udało się firmie Blue Origin! Testowana przez nich rakieta wzniosła się w kosmos, po czym samodzielnie wylądowała na Ziemi.
Amerykańska prywatna firma kosmiczna Blue Origin, własność założyciela Amazona Jeffa Bezosa, dokonała przełomowego manewru. W czwartek wystrzeliła rakietę w suborbitalną przestrzeń, po czym bezpiecznie sprowadziła ją na ziemię. To pierwszy krok do m.in. komercyjnych lotów w kosmos.
100 km nad ziemią
Rakieta New Shepard, złożona z rakiety BE-3 oraz kapsuły załogowej, która jest w stanie pomieścić sześciu pasażerów, wystartowała z bazy w Zachodnim Teksasie o godzinie 18:21 w poniedziałek 23 listopada. Rakieta osiągnęła wysokość 100 km, naruszając granicę między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Następnie obydwa elementy rakiety zostały oddzielone i we własnym tempie rozpoczęły powrót na Ziemię. Rakieta, w kontrolowany sposób, wylądowała pionowo z niezwykle niską prędkością 7 km/h.
"Rakieta jest teraz bezpiecznie schowana w naszej bazie w zachodnim Teksasie, będąc najrzadszą bestią - używaną rakietą", napisał Bezos na blogu firmy.
Poinformował też, że „rakieta zaliczyła bezproblemową misję, wznosząc się na wysokość 100,535 km, po czym zmagając się z wiatrem bocznym o prędkości 320 km/h delikatnie i w kontrolowany sposób powróciła na ziemię, zaledwie 1,37 m od środka lądowiska”.
Bezos vs. Musk: A space age cage match https://t.co/caj3VuoFVF
— ROBERT HACKETT RT=⭐️ (@rhhackett) listopad 24, 2015
Konkurencja nie śpi
Blue Origin jest jedną z nielicznych firm, działających w branży pojazdów do przewozu ładunków i pasażerów, gotowych zapłacić za lot w kosmos. Zakres jej badań jest bardzo zbliżony do firmy SpaceX, której podstawowym celem jest stworzenie rakiety wielokrotnego użytku. Właściciel Sapce X, Elon Musk, pogratulował na Twitterze zespołowi Blue Origin.
Congrats to Jeff Bezos and the BO team for achieving VTOL on their booster
— Elon Musk (@elonmusk) listopad 24, 2015
Nieudana próba
Pierwszy test rakiety New Shepard odbył się w maju, jednak z powodu awarii w systemie hydraulicznym, zakończył się on porażką. Kilka miesięcy prac wystarczyło, by osiągnąć wyczekiwany sukces.
Autor: mar/mab,jap / Źródło: Reuters TV, Blue Origin