Najnowsze

"Jest niezwykle gorąco". Upał u naszych zachodnich sąsiadów

Najnowsze


Parki w Niemczech były przepełnione ludźmi, którzy szukali cienia i możliwości ochłodzenia się. Dużą popularnością cieszyły się też fontanny miejskie. Temperatura w czwartek wzrosła miejscami do 35 stopni Celsjusza.

W Polsce zaczęliśmy się mierzyć z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Również u naszych zachodnich sąsiadów żar leje się z nieba. W czwartek temperatura, między innymi w miastach Genthin i Gardelegen, wzrosła do 35 stopni Celsjusza.

- Jesteśmy teraz w połowie czerwca, w środku fali upałów. Temperatura sięga 37 stopni, a we wschodnich Niemczech w piątek dojdzie do 38 stopni. To niewiele mniej niż rekordowe wartości, które odnotowaliśmy dwa lata temu. Wtedy w czerwcu było okrągłe 40 stopni - powiedział Andreas Friedrich, niemiecki meteorolog. - Jest niezwykle gorąco i tak pozostanie przez jakiś czas, zwłaszcza na wschodzie Niemiec, gdzie temperatury będą oscylować wokół 35-37 stopni aż do poniedziałku. Będzie również bardzo wilgotno, co zwiększy stres cieplny u ludzi, ponieważ noce będą również dość tropikalne z minimalnymi temperaturami nadal powyżej 25 stopni. To jest spory stres - dodał.

Burze z gradem, ryzyko pożarów

Andreas Friedrich ostrzega, że wysoka temperatura przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe, czyli burze.

- Dla zachodniej części Niemiec prognozujemy na piątek silne burz z gradem o średnicy pięciu centymetrów - mówił meteorolog. Dodał, że może wiać też bardzo silny wiatr. - Regionem najbardziej dotkniętym będą północno-zachodnie Niemcy, szczególnie w piątek po południu - podkreślił.

Ponadto apelował do wszystkich obywateli Niemiec, aby ci zachowali ostrożność, zarówno dla swojego zdrowia, jak i środowiska, bowiem stolica i wschodnia część kraju zostały objęte alarmami najwyższego stopnia w związku z zagrożeniem pożarowym.

Brandenburgia, jeden z 16 krajów związkowych Niemiec, od lat zmaga się z suszą.

- Spodziewamy się w tym roku, między czerwcem a sierpniem, bardzo upalnego lata. Szacuje się, że temperatura będzie średnio o pół do pełnego stopnia wyższa niż zwykle - powiedział Friedrich. Temperatura, według prognoz, wzrośnie do 38 stopni i taka wartość utrzymać się ma do poniedziałku.

Temperatura maksymalna w Niemczech 17 czerwca (wetteronline.de)wetteronline.de

Autor: anw / Źródło: Reuters