Najnowsze

Japończycy stracili kontakt z satelitą. "To bardzo poważna sytuacja"

Najnowsze

wikimedia.orgJAXA nie może odzyskać kontroli nad satelitą Hitomi

Japońscy astronomowie stracili kontrolę nad swoim satelitą. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy uda nam się odzyskać panowanie nad maszyna i czy w ogóle to się stanie - tłumaczą się specjaliści. To już drugi taki przypadek w ciągu miesiąca.

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA utraciła kontakt ze swoim satelitą Hitomi. Od sobotniego popołudnia naukowcy nie są w stanie połączyć się z maszyną. Niedostępny obiekt, to wystrzelony 17 lutego detektor promieniowania rentgenowskiego.

Trudna sytuacja

Naukowcom nie udało się dotychczas ustalić przyczyn zerwania kontaktu z satelitą. Obawiają się, że jeśli maszyna ułoży się nieodpowiednio i nie dotrze do niej promieniowanie słoneczne, zostanie odcięta od dostępu energii. Obecnie astronomowie szacują, że Hitomi znajduje się 580 km nad powierzchnią Ziemi, jednak jego położenie może się zmieniać. Próbują więc odzyskać panowanie nad satelitą, podkreślając, że jeśli podobne problemy pojawią się w przyszłości, będą one stanowiły przeszkodę w późniejszych badaniach zaplanowanych dla tego obiektu.

- To bardzo poważna sytuacja - poinformował Saku Tsuneta z JAXA. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy uda nam się odzyskać panowanie nad maszyna i czy w ogóle to się stanie - dodał.

Ogromne nadzieje

Hitomi jest cennym satelitą dla astronomów z JAXA. Wiążą z nim ogromne nadzieje. Dzięki zaawansowanej technologii, zastosowanej w najnowszych instrumentach do badania kosmosu w paśmie rentgenowskim, naukowcy będą mieć możliwość testowania hipotez, a zarazem dokonywania nowych odkryć. Celem badań będą m.in. centra aktywnych galaktyk, okolice czarnych dziur, supernowe oraz gromady galaktyk. Astronomowie liczą również na dokładne dane o wielkoskalowej strukturze Wszechświata, czyli jak powstają i ewoluują galaktyki i gromady galaktyk oraz jaką rolę w tym procesie spełnia ciemna materia.

To już drugi przypadek w tym miesiącu, gdy naukowcy stracili kontrolę nad satelitą. Na początku marca Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych nie mogły połączyć się z jednym z meteorologicznych satelitów.

Zobacz, odcinek Encyklopedii Pogody z 2011 roku, który pokazuje jaką rolę w prognozowaniu pogody odgrywają badania satelitarne:

Encyklopedia Pogody, Zdjęcia satelitarne (22)
Encyklopedia Pogody, Zdjęcia satelitarne (22)

Autor: AD/jap / Źródło: JAXA, japantimes.co.jp, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org

Pozostałe wiadomości