Najnowsze

Jak walczyć ze smogiem

Najnowsze

Fizyk atmosfery o sposobach walki ze smogiem
Fizyk atmosfery o sposobach walki ze smogiem

Smog, który zalegał ostatnio nad polskimi miastami został przewiany przez wiatr. Zima sprzyja rozwojowi smogu, ale to nie jedyna pora roku, kiedy to zjawisko powstaje. Fizyk atmosfery radzi, jak z nim walczyć.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Występujące w ostatnim czasie niskie temperatury przyczyniły się do wzmożonego dogrzewania domów. Panująca wtedy wyżowa pogoda sprzyjała utrzymywaniu się zanieczyszczeń nad wieloma miejscowościami w całej Polsce, przez co ogłoszono alarm smogowy. - To jest oczywiście charakterystyka układów wysokiego ciśnienia - zauważa dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

O tym, jak tworzy się smog pisaliśmy tutaj.

Zmiana pogody

Obecnie pogoda się zmieniła i przez Polskę przechodzi niż. Przyniósł on silniejszy wiatr, przewietrzając Polskę, dzięki czemu skoncentrowane zanieczyszczenia się rozproszyły.

- Niże są zawsze bardziej dynamiczne, dzień, dwa i ten niż przejdzie nad Polską, natomiast wyże są bardziej stacjonarne - mówi Remiszewska-Michalak.

Przez statyczny charakter wyżu, mogą wtedy powstać specyficzne warunki atmosferyczne, które sprzyjają utrzymywaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi.

- Tworzy się inwersja temperatury, czyli taka warstwa cieplejszego powietrza, która potrafi uwięzić to powietrze pomiędzy Ziemią a tą warstwą cieplejszego powietrza - wyjaśnia fizyk atmosfery.

Dwa rodzaje smogu

- To, czego w tej chwili doświadczyliśmy to był smog wywołany typowo ciepłownictwem i ogrzewaniem się. [Odpowiadają za to] zima, wyż, niska temperatura, zwiększone zapotrzebowanie na energię - wymienia ekspert. - Latem zapewne usłyszymy też o smogu typowo miejskim związanym z komunikacją samochodową - dodaje.

Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w problemie zanieczyszczenia są korytarze powietrzne. Głównie pomagają one jednak w przypadku smogu, który występuje latem. - I tutaj rzeczywiście korytarze powietrzne odgrywają dużą rolę, dlatego że rozprowadzają te zanieczyszczenia równomiernie, horyzontalnie. Nie powodują, że to powietrze stoi w jednym miejscu i ludzie są na nie narażeni - tłumaczy fizyk atmosfery.

Europejskie rozwiązania

Inne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza w miastach wykorzystuje się w zachodniej Europie.

- Miasta zachodnie bardzo się bronią przed tym smogiem, wprowadzając ograniczenia w ruchu kołowym - mówi Remiszewska-Michalak. - Włosi wprowadzają dni, kiedy auta z parzystymi numerami mogą wjeżdżać do centrum miast, np. w Rzymie ogranicza się nawet prędkość aut w takich sytuacjach smogowych, więc jest ileś takich możliwości, gdzie można w miarę bezboleśnie uregulować problem smogu - dodaje.

Jednak, jak zauważa fizyk atmosfery, te rozwiązania także pomagają głównie w przypadku smogu komunikacyjnego, znacznie częściej występującego latem.

Warszawskie pomysły na walkę ze smogiem

W Warszawie także powstały ostatnio pomysły na walkę ze smogiem. Wśród nich jest stworzenie w mieście instalacji z mchem, który pochłaniałby zanieczyszczenia.

Innym pomysłem jest zbudowanie specjalnej wieży smogowej, która miałaby zasysać brudne powietrze, przefiltrowywać je i wypuszczać oczyszczone. Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. w Pekinie, więc taki pomysł da się zrealizować.

Więcej na ten temat przeczytasz tu.

Autor: zupi / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości