Najnowsze

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Najnowsze

Muszki owocówki
tvnmeteo.plMuszki owocówki

Muszki owocówki to nieproszeni goście w naszych kuchniach. Można spróbować je odpędzić, ale nie jest to długofalowe rozwiązanie. Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowe sposoby są ekologiczne i bardzo skuteczne.

Muszki owocówki najczęściej przynosimy do domu razem z zakupami.

Najlepszym sposobem zapobiegania jest utrzymywanie porządku.

Owocówki rozmnażają się bardzo szybko, więc trzeba szybko reagować.

Proste domowe sposoby na pozbycie się owocówek z domu są niezwykle skuteczne.

Co to są muszki owocówki?

Muszki owocowe (Drosophila melanogaster, wywilżna karłowata, octówka) to małe owady o długości około dwóch, trzech milimetrów. Są częścią dużej rodziny owadów z rzędu muchówek – wywilżnowatych. Mają jasnobrunatne ciało i czarne pasy na odwłoku pokrytym szczecinkami. Ich skrzydła są przezroczyste, a oczy wypukłe i czerwone.

Owocówki spotkać można wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. Z tego powodu nazywane są gatunkiem kosmopolitycznym. Pierwotnie pochodziły z Afryki, ale ludzie przyczynili się do ich rozprzestrzenienia. Również do naszych domów te owady trafiają dzięki nam. Najczęściej przynosimy je wraz z zakupami – z owocami, w których rozpoczął się proces psucia czy fermentacji.

Muszki w kuchni – skąd się biorą?

Kiedy muszki owocówki trafiają już do naszego domu, zwykle lądują w kuchni wraz z zakupami. Tam zaczynamy zauważać je wokół zepsutych, fermentujących owoców. Dlaczego? Owocówki wyczuwają gnijące owoce, ale również wino, konfitury czy ocet. Składają tam jaja, a wylęgające się z nich larwy żywią się przejrzałymi produktami.

Czy owocówki są groźne? Muszki mogą przenosić nieobojętne dla zdrowia drobnoustroje, dlatego najlepiej działać od razu, gdy tylko zauważy się pierwszego osobnika. Kiedy samica złoży jaja, a składa ich jednorazowo kilkaset, wszystko zaczyna dziać się bardzo szybko. Larwa wykluwa się z jaja już po 20 godzinach, po pięciu dniach powstaje poczwarka, a po dziewięciu dniach – postać dorosła.

Jak się pozbyć muszek owocówek? Najważniejsze zapobieganie

Jak nie dopuścić do pojawienia się owocówek w domu? Przede wszystkim trzeba utrzymywać porządek w kuchni. Co należy robić?

- czyścić blat kuchenny i zlew,

- po powrocie z zakupów przeglądać owoce i warzywa, wyrzucić te, na których są już pierwsze oznaki gnicia,

- dokładnie myć owoce po zakupach, aby usunąć ewentualne larwy z powierzchni,

- resztę owoców przechowywać pod przykryciem lub w lodówce,

- często opróżniać kosz na śmieci, żeby resztki jedzenia nie zdążyły się zepsuć (zwłaszcza latem, kiedy temperatura jest wysoka),

- szczelnie zamykać kosz na śmieci,

- szczelnie zamykać wszystkie owocowe napoje, wino, piwo.

Moskitiery w oknach mogą być pewnym sposobem na owocówki, jednak muszki najczęściej trafiają do naszych domów wraz z zakupami.

Co na muszki owocówki? Domowe sposoby

Co zrobić, kiedy zauważysz muszki owocówki w swoim domu? Jest kilka prostych sposobów na to, aby je wytępić.

Sposób na owocówki – ocet jabłkowy

Najczęściej polecaną metodą na muszki owocówki w domu jest pułapka zrobiona z octu jabłkowego. Wystarczy, że nalejesz ocet do szklanki lub słoika, a wierzch przykryjesz folią aluminiową lub spożywczą i zrobisz w niej otwory. Muszki zwabione zapachem octu wejdą do środka i nie będą mogły wydostać się na zewnątrz.

Zamiast folii możesz też użyć lejka. Musisz tylko pamiętać, żeby szczelnie przymocować go do słoika lub szklanki – na przykład taśmą klejącą. Wtedy muszki wpadną do lejka, a co za tym idzie do octu, i nie będą mogły się z niego wydostać. Pamiętaj, żeby co dwa dni zmieniać ocet.

Jak się pozbyć owocówek? Ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń

Ta wersja pułapki jest jeszcze prostsza do wykonania. Wystarczy, że wlejesz ocet jabłkowy do szklanki lub miseczki i dodasz do niego odrobinę płynu do mycia naczyń. Płyn zmniejszy napięcie powierzchniowe, a zwabione zapachem octu muszki utopią się.

Sposób na muszki – wino lub piwo

Muszki owocówki wabi również zapach wina lub piwa. Wystarczy, że zostawisz na noc otwartą starą butelkę, a część owadów skusi się na ucztę i zostanie w środku.

Jak zwalczyć muszki owocówki? Pułapka owocowa

Do przygotowania pułapki możesz również wykorzystać owoce. Najlepiej sprawdzi się przejrzały banan, którego należy włożyć do słoika i przykryć folią aluminiową, folią spożywczą lub lejkiem. Zasada działania jest identyczna jak w przypadku pułapki z octem jabłkowym.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Cytryna i goździki

Inną wersją pułapki na owocówki jest ta z wykorzystaniem cytryny i goździków. Wystarczy, że przekroisz owoc na pół i wbijesz w niego goździki. Kolejne kroki to nalanie wody do dowolnego pojemnika, umieszczenie w nim cytryny i goździków, a następnie przykrycie naczynia folią (w której musisz zrobić dziurki). Muszki owocówki przyciąga również sam zapach cytryny – jeśli nie masz w domu goździków, możesz w pojemniku umieścić ją samą, a zamiast wody wlać do naczynia wyciśnięty sok.

Muszki w doniczce

Czarne muszki latające wokół doniczki często mylone są z muszkami owocówkami. Najczęściej są to jednak ziemiórki. Te owady preferują wilgotne miejsca, ponieważ ich larwy czują się w nich najlepiej. Kiedy roślina nie jest jednak podlewana odpowiednio często, larwy wgryzają się w korzenie i ją uszkadzają.

Jak się pozbyć małych muszek z doniczki? Najczęściej polecaną metodą jest zastosowanie preparatów chemicznych lub wbicie w podłoże żółtych tablic lepowych, do których przykleją się dorosłe muszki.

Znaczenie muszki owocówki

Owocówki w domu nie są mile widziane. Należy jednak pamiętać, że mocno przyczyniają się do rozwoju nauki. Badacze chętnie wykorzystują muszki owocówki do doświadczeń embriologicznych i genetycznych. Wszystko dlatego, że muszki żyją krótko, mają prosty genom i łatwo je rozmnażać. Do 2017 roku przyznano aż sześć Nagród Nobla za badania z udziałem muszek owocówek.

Autor: aw / Źródło: animaldiversity.org, kosmos.icm.edu.pl, ceolas.org, extension.psu.edu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości