Najnowsze

Hubble spojrzał w kosmos milion razy

Najnowsze

Planeta HAT-P-7b, nazywana jest "gorącym Jupiterem"

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA. Choć większości ludzi HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1 000 000, którą wykonano w poniedziałek.

Poniedziałkowy pomiar był pomiarem spektroskopowym, czyli takim, w którym światło obiektu znajdującego się na sferze niebieskiej jest rozszczepiane na poszczególne długości fali. Obserwacja dotyczyła planety pozasłonecznej, w której atmosferze astronomowie szukali śladów wody.

Zwierciadełko powiedz przecie...

Teleskop Kosmiczny Hubble'a posiada główne zwierciadło o średnicy 2.4 metra i został wyniesiony na orbitę w roku 1990. Szybko okazało się, że jego optykę wykonano z błędem, przez co nie daje obrazów takich jak oczekiwano.

Naprawa optyki HST została wykonana podczas pierwszej misji serwisowej w roku 1993. Do dziś odbyło się pięć misji serwisowych - ostatnia w maju 2009 roku.

Według najnowszych planów HST ma funkcjonować do roku 2014. W 2018 roku powinien zacząć działać jego oficjalny następca - James Webb Space Telescope (JWST).

Autor: usa/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości