Hiszpanie nie będą jeść makaronu

Skutki suszy widać nawet z kosmosu

Po wyjątkowo suchej zimie zbiory zbóż w Hiszpanii spadną o 15-20 procent. W Andaluzji, gdzie uprawia się pszenicę twardą używaną do wyrobu makaronów, opady deszczu były do końca kwietnia o połowę niższe niż wynosi norma.

Zbiory pszenicy twardej (durum) ucierpiały najbardziej, ponieważ uprawia się ją tylko w Andaluzji, która doświadczyła suszy w największym stopniu. Z pszenicy twardej wytwarza się kuskus oraz makaron. Jest ona bogata w gluten i do produkcji makaronu nie trzeba w jej przypadku używać białek kurzych.

Na zdjęciu, wykonanym przez radiospektrometr z należącego do NASA satelitę Terra, widać skutki suszy w Andaluzji. Brązowym kolorem oznaczono obszary, na których nie doszło do wzrostu zbóż.

Susza dotknęła także inne obszary Hiszpanii, na których uprawia się zboża: Kastylię i Aragonię.

Według prognoz, Hiszpania będzie musiała w tym roku sprowadzić 11 milionów ton ziarna.

Sytuacji nie poprawiły deszcze, jakie pojawiły się pod koniec kwietnia, ponieważ opady wystąpiłty głównie na północy kraju.

Hiszpania to nie jedyny kraj, w którym zbiory zbóż z powodu suszy okażą się w tym roku dużo mniejsze. Podobne problemy występują w Bułgarii, Rumunii i na Ukrainie. Z kolei w Polsce i Niemczech zbiory będą niższe z powodu lutowej fali mrozów.

Autor: mj / Źródło: Earthobservatory/NASA

Pozostałe wiadomości