Badanie tomografem komputerowym nie wydaje się niczym specjalnie interesującym. W tym przypadku było jednak zupełnie inaczej. Pacjent cierpiał z powodu infekcji okolic dziąseł, a był nim... lew o imieniu Tomo.
Tomo jest 14-letnim lwem afrykańskim, który od 12 lat mieszka w ogrodzie zoologicznym Columbus w stanie Ohio. Trafił tam w maju 2006 roku z ogrodu w San Diego w ramach programu, którego celem jest ochrona jego gatunku. Tomo jest już ojcem trzech miotów, z czego dwa ostatnie przyszły na świat w 2015 roku.
Tomografia Tomo
W ostatnim czasie Tomo borykał się z problemem infekcji okolic dziąseł. Pomimo usunięcia zęba, zakażenie nie ustępowało. Został on w związku z tym uśpiony, po czym "wjechał" do wielkiej tuby. Wykonana tomografia komputerowa pozwoliła ustalić zasięg choroby, a jednocześnie była badaniem testowym nowego sprzętu, które znalazło się w sierpniu w wyposażeniu zoo w Columbus.
Wcześniej zwierzęta transportowano do innych placówek, co było dość skomplikowaną procedurą. Obecnie Zoo Columbus jest jednym z zaledwie sześciu ogrodów zoologicznych wyposażonych w tego typu sprzęt w całych Stanach Zjednoczonych.
Podczas wykonanego badania weterynarzowi udało się określić konkretne miejsce zmiany chorobowej. Później pacjent otrzymał odpowiedni doustny lek przeciwgrzybiczy. Tomo powinien wrócić do pełni zdrowia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Zobacz zdjęcia z badania:
Gatunek zagrożony
Liczba lwów afrykańskich przez ostatnie 21 lat zmniejszyła się o około 43 procent. W 2014 roku gatunek ten liczył około 7,5 tysiąca osobników. Jest klasyfikowany do gatunku wysokiego ryzyka według Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych.
Systematycznie zmniejsza się liczba lwów i powierzchnia zajmowanych przez nie obszarów, a także ilość dostępnego pokarmu. Rozwijająca się gospodarka krajów afrykańskich powoduje, że człowiek wkracza coraz głębiej na terytoria zajmowane dotychczas przez dzikie zwierzęta.
Autor: amm/aw / Źródło: Columus Zoo and Aquarium, iucnredlist.org
Źródło zdjęcia głównego: Columbus Zoo and Aquarium