Górale z Beskidu przepowiadają: styczeń będzie suchy i mroźny

Jezioro Żywieckie widziane ze Skrzycznego

Styczeń będzie suchy i mroźny - przepowiadają górale z Beskidu Śląskiego. Skąd to wiedzą? Na podstawie 12-dniowej obserwacji pogody, która zaczyna się w dniu św. Łucji, czyli dziś.

W czwartek w Wiśle było słonecznie i bardzo mroźno. Temperatura rano wynosiła -17 stopni C. Podobna pogoda będzie w styczniu. Tak wynika ze skrzętnie prowadzonej przez górali z Beskidu Śląskiego obserwacji warunków atmosferycznych od dnia św. Łucji do Wigilii Bożego Narodzenia. Każdy z 12 dni odpowiada kolejnym miesiącom następnego roku.

- Zwyczaj wróżenia pogody od św. Łucji do Wigilii praktykowany jest przede wszystkim we wsiach Beskidu Śląskiego: Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie - mówi znawczyni góralskiej tradycji, kierowniczka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Małgorzata Kiereś.

Św. Łucja wie, kiedy wyjdziesz za mąż

W ludowej obyczajowości znane są obrzędy związane ze świętą Łucją, np. zwyczaj rozkładania 12 cebul. Która z nich nasiąkła wodą lub zgniła, ten miesiąc przyszłego roku miał być niekorzystny.

13 grudnia panny wstawiały do wody gałązkę czereśni. Jeśli do Wigilii wypuściły liście, wówczas dziewczyna mogła liczyć na to, że w zbliżającym się roku wyjdzie za mąż.

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości