Gniew Thora sięgnął USA - donoszą amerykańskie serwisy pogodowe. Rozległa strefa chłodu i wilgoci wędruje właśnie przez część Północnej Ameryki. W rezultacie załamania pogody w Kalifornii spadł grad. Nieprzyzwyczajeni do tego rodzaju opadu mieszkańcy byli przekonani, że widzą śnieg. Niestety na drogach zapanowały fatalne warunki. W wypadkach zginęły trzy osoby.
Środkowy Zachód doświadcza właśnie gniewu Thora - burzy śnieżnej, która od kilku dni szaleje USA. Obfite opady śniegu są udręką dla wielu kierowców. Na drogach panują fatalne warunki, w rezultacie dochodzi do licznych wypadków. W rejonie Środkowego Zachodu zginęły już trzy osoby.
Jak informuje portal weather.com system Thor już podczas weekendu przyniósł intensywne opady śniegu w południowo-zachodnich stanach, a także przyczynił się do gradobicia na kilku plażach w Południowej Kalifornii, co zdarza się niezwykle rzadko.
We wtorek śnieżyce przyczyniły się do serii wypadków z udziałem półciężarówki w Indianapolis. Policjanci ze środkowej Minnesoty dla bezpieczeństwa mieszkańców zamknęli fragment drogi w pobliżu aglomeracji Twin Cities. Chaos zapanował nie tylko na drogach. Setki połączeń do i z portów lotniczych w Chicago zostało odwołanych.
New Jersey
We wtorek wieczorem w domach tysięcy mieszkańców stanu zapanowała ciemność. Najwięcej awarii sieci energetycznej odnotowano na północy New Jersey, donoszą reporterzy News 12.
W wielu rejonach drogi stały się śliskie. A to z kolei skłoniło władze do wprowadzenia ograniczeń prędkości. Śnieg i oblodzenia doprowadziły również do opóźnienia i anulowania wielu lotów z portu lotniczego Newark-Liberty.
Maine
W Portland intensywne opady śniegu sprawiły, że odkształciła się część przewodów gazowych, w rezultacie na złączach doszło do wycieku gazu, donosi WCSH TV. W ciągu 24 godzin od północy trzeciego marca straż pożarna z Portland interweniowała sześć razy w podobnych przypadkach.
Oklahoma
Szkoły publiczne w Tulsie ogłosiły, że w środę zajęcia zostaną odwołane. Informacja dotarła do uczniów za pośrednictwem strony internetowej dzielnicy.
Pensylwania
Na drogach zrobiło się ślisko. Doszło do licznych kolizji.
Illinois
W Illinois pogoda również nie sprzyjała. Z powodu licznych wypadków zamknięto niektóre odcinki dróg. Jak wynika z lokalnych doniesień z lotniska O'Hare w Chicago nie odleciało prawie 400 samolotów. Z kolei z portu lotniczego Chicago-Midway odwołano ponad 60 lotów.
Iowa
Kierowcy podróżujący po drogach tego stanu musieli zmierzyć się ze ślizgawicą. Jak donosi biuro tamtejszego szeryfa jedna kobieta została poważnie ranna po tym, jak jej samochód wywrócił się na oblodzonej drodze.
Nebraska
We wtorek wcześnie rano w Omaha zginął kierowca, gdy jego pojazd zjechał z oblodzonej jezdni i uderzył w drzewo. Zdaniem władz stanu tylko między 6.15 a 9.15 we wtorek w obszarze Omaha doszło do ponad 20 wypadków. W ich wyniku trzech kierowców zostało poważnie rannych. Śliska nawierzchnia sprawiała sporo kłopotu mieszkańcom, którzy mieli problem ze swobodnym poruszaniem po chodnikach. Wielu z nich trafiło do szpitali ze stłuczeniami lub ze złamaniami.
Wisconsin
Na autostradzie w hrabstwie Brown zginęła jedna osoba. Po tragicznym wypadku droga na długo była zablokowana. Wiele samochodów i autobusów utknęło w korku.
Z lokalnych mediów płyną również doniesienia o tym, że we wtorek władze zamknęły jaskinie na Wyspie Apostoła. Powodem były niebezpieczne warunki dla turystyki - silny wiatr i intensywnie padający deszcz.
Indiana
Po oblodzonych drogach w północno-zachodniej Indianie trudno było przejechać. Warunki były na tyle fatalne, że nie obyło się bez wypadków. Co najmniej sześć z nich było z udziałem samochodów ciężarowych.
Minnesota
Na trzy godziny zamknięto jedną z autostrad. Powodem były liczne wypadki. W jednym z nich zginęła jedna osoba.
Arizona
Z kolei w Arizonie najwięcej utrudnień sprawiały powodzie. Woda zalała część kanionu Oak Creek. Turyści nie mogli wydostać się z pułapki do domów. Nie obyło się również bez wypadków. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w pociąg towarowy. Jedna osoba została poszkodowana, informuje Arizona Sun.
Kalifornia
Z powodu błotnego osuwiska zamknięty został odcinek jednej z autostrad w niedzielę wczesnym rankiem. Droga została ponownie otwarta w poniedziałek.
Ci, którzy mieszkają nad Zatoką San Francisco zostali zaskoczeni w sobotę, kiedy to spadł grad. Opady gradu zdarzają się tam na tyle rzadko, że część mieszkańców myliła go ze śniegiem.
- Mimo że mogło to przypominać śnieg, nigdzie - poniżej 1200 metrów - nie spadł śnieg - informowali przedstawiciele lokalnego biura National Weather Service.
Biały puch w Kalifornii jednak się pojawił. W piątek spadł w wyższych partiach gór, liczne ośrodki narciarskie odnotowały ponad 30 cm białego puchu.
- Jesteśmy zachwyceni - powiedziała Melissa Matheney, rzeczniczka Squaq Valley, jednego z ośrodków narciarskich. - Jesteśmy zachwyceni tą burzą śnieżną. Nasze oczekiwania zostały przekroczone. Fantastycznie - dodała.
Kolorado
Kierowcy w Kolorado musieli zmagać się utrudnieniami na drodze. Liczne wypadki, kolizje i korki mogły wyprowadzić z równowagi nawet tych z anielską cierpliwością. Na kilka godzin zostało zamkniętych kilka dni.
Mieszkańcy USA od początku sezonu zimowego zmagają się z potężnymi burzami śnieżnymi. Na poniższym filmie widać skutki ostatniej śnieżycy, która szalała nad częścią USA:
Autor: kt/rp / Źródło: weather.com, accuweather.com