Najnowsze

Fala wezbraniowa przepływa przez Wrocław

Najnowsze

Fala przepływa teraz przez Wrocław

Fala kulminacyjna na Odrze przepływa właśnie przez Wrocław - poinformowało w komunikacie centrum zarządzania kryzysowego miasta. Fala jest jednak zdecydowanie niższa od prognozowanej.

Fala kulminacyjna przepływa w sobotę przez stolicę Dolnego Śląska. Poziom wody podniósł się do 451 cm, czyli do wysokości zdecydowanie niższej niż prognozowane wcześniej 468 cm.

"Na pozostałych rzekach w granicach Wrocławia obserwujemy wyraźną tendencję spadkową" - napisała w komunikacie Julia Wach, rzecznik wrocławskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Warta nadal wysoko

Nadal utrzymuje się wysoki poziom wody na Warcie w Łódzkiem. Jednak w większości rzek regionu woda systematycznie spada. Alarm powodziowy obowiązuje w sobotę na terenie 12 miast i gmin w woj. łódzkim.

- Obecnie obserwujemy tendencję spadkową na większości rzek w województwie - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Maciej Chałupski.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi stany alarmowe na rzekach woj. łódzkiego przekroczone są jeszcze: na Pilicy w Sulejowie, na Liswarcie w miejscowości Kule, na Warcie w Działoszynie i w Osjakowie oraz nieznacznie na Grabi w Łasku i Prośnie w Mirkowie

Stany ostrzegawcze na rzekach woj. łódzkiego przekroczone są w ośmiu miejscach.

W związku z intensywnymi opadami deszczu strażacy od początku czerwca interweniowali w całym województwie łódzkim ponad 2,2 tys. razy. Trwa szacowanie strat w wyniku podtopień gospodarstw, posesji, budynków, pól i lokalnych dróg.

Na Śląsku stabilnie

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego poinformowało w sobotę, że stabilizuje się stan wód w województwie śląskim.

Stan alarmowy był rano przekroczony tylko na Liswarcie w miejscowości Kule. W wielu gminach obowiązują nadal alarmy powodziowe lub stany pogotowia.

Według danych centrum minionej doby na Wiśle oraz na jej dopływach notowano na ogół stabilizację lub spadki poziomu wody w strefach stanów wysokich i średnich. Lokalnie przekroczone były stany ostrzegawcze. W Brynicy na Brynicy poziom wody w sobotę rano wynosił 1 cm poniżej stanu alarmowego.

Na Odrze i jej dopływach notowano spadki bądź wahania stanów wody. Lokalnie obserwowano przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Warcie i Liswarcie notuje się spadki poziomu wody, ale z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Według prognoz w ciągu nadchodzącej doby na dopływach Wisły zaznaczą się spadki poziomu wody na granicy strefy stanów wysokich i średnich. Obecne występujące stany ostrzegawcze nadal będą się utrzymywać.

MAC: sytuacja stabilizuje się

"W większości województw odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach. Straż pożarna kontynuuje akcję wypompowywania wody z zalanych posesji, piwnic i gospodarstw. W ciągu ostatniej doby w kraju nie odnotowano intensywnych opadów deszczu" - poinformowało w sobotę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Resort zapowiedział jednak, że przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać, ale sytuacja na rzekach jest stabilna i nie ma zagrożenia powodziowego.

Autor: pk/jaś / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Pozostałe wiadomości