Fala, która zatapiała kraj, spłynęła do Bałtyku. Sytuację hydrologiczną pogarszają teraz opady

Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
tvn24
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicachtvn24

- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach - powiedział podczas czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że poszkodowanym - zarówno przez wcześniejsze podtopienia, jak i przez obecne opady - zostanie udzielona pomoc. O tym, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest niewesoła, najlepiej świadczy fakt, że w kilku miejscach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

- Już szacujemy straty i szybko wypłacamy zasiłki potrzebującym. Najbardziej poważna sytuacja (po ostatnich, środowych opadach - przyp. red.) jest w Głuchołazach – zaznaczył minister.

Szef resortu administracji i cyfryzacji zaznaczył, że nadal szacowane są straty po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle, a zasiłki na pierwsze potrzeby wypłacane.

- Służby wojewodów mają duże doświadczenie w szacowaniu strat i w szybkim określaniu, jak wysoka powinna być pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb poszkodowanych podtopieniami – zapewnił Trzaskowski. I dodał: - Poważne są straty w infrastrukturze. Jak wielkie, często jeszcze nie wiadomo, bo woda jeszcze nie zeszła. Trzeba będzie w pilnym trybie naprawiać wały. W sumie chodzi o pomoc idącą w dziesiątki milionów złotych.

Prognozowane kolejne opady

W czwartek w południowej części kraju wystąpią duże opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na południowym wschodzie Lubelszczyzny - miejscami również burze (lokalnie z gradem). Przewidywana jest suma opadów od 10 l/mkw. w centrum kraju do 30 l/mkw. na południu Polski. W rejonach burz spodziewane są również silniejsze porywy wiatru.

Padać ma także przez kilka kolejnych dni.

Sytuacja hydrologiczna w kraju

Intensywne opady deszczu, jakie notowaliśmy w ostatnim czasie, sprawiły, że obecnie na rzekach całej Polski obowiązują stany:

• alarmowe: na 5 stacjach wodowskazowych (najwięcej o 17 cm w Krasnymstawie na Wieprzu);

• ostrzegawcze: na 11 stacjach wodowskazowych.

Stan wód 29.05 źródło: IMGWIMGW

Ostatniej doby wprowadzono także alarmy przeciwpowodziowe. Objęto nimi województwa:

• dolnośląskie – powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasta: Szklarska Poręba, Piechowice;

• małopolskie – powiat: oświęcimski, gmina: Kęty;

• lubelskie – gmina: Izbica, miasto: Krasnystaw.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

• 3. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw śląskiego i łódzkiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.

Sytuacja w poszczególnych województwach po opadach

• opolskie – w wyniku burz, które przeszły nad województwem, doszło do licznych podtopień posesji i piwnic. Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowny wzrost poziomów wody w rz. Biała Głuchołaska (przekroczenie stanu alarmowego o 110 cm), skutkujący podtopieniami budynków i uszkodzeniami infrastruktury na terenie m. Głuchołazy (m.in. szkoła, żłobek, centrum kultury), Biskupów, Sławniowice, Burgrabice, Podlesie i Konradów. Zalana została droga krajowa nr 40 prowadząca do przejścia granicznego w Mikulovicach (Czechy) oraz okoliczne drogi powiatowe. Na miejsce skierowano dodatkowe jednostki spoza terenu powiatu (około 100 strażaków z Opola i Wrocławia). Dostarczono 5 tys. worków z piaskiem. Miejsce zdarzenia odwiedził wojewoda oraz komendant wojewódzki PSP. W związku z sytuacją odbyło się posiedzenie WZZK. Ponadto podtopienia wystąpiły na terenie pow. kędzierzyńsko-kozielskiego (gospodarstwa domowe), brzeskiego (szkoła w m. Lewin Brzeski), opolskiego (piwnica szpitala w m. Kup), głubczyckiego (drogi powiatowe, gminne oraz posesje).

GÓRNA I ŚRODKOWA ODRA godz.11.00 źródło IMGW

• lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Prądu pozbawionych jest około 2,2 tys. odbiorców w pow. puławskim i lubartowskim oraz 350 w gm. Świdnik i Żółkiewka. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin (nie chcieli skorzystać z kwaterunku przygotowanego przez władze lokalne). Na terenie pow. krasnostawskiego (gm. Łopiennik Górny, Krasnystaw, Gorzków oraz m. Krasnystaw) doszło do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. W akcji, którą kierował Komendant Powiatowy PSP, brało udział w sumie 75 strażaków PSP i OSP. W wyniku działań ewakuowano 4 osoby z m. Niemienice i Krzywe. Na trasie kolejowej Warszawa - Lublin wprowadzono profilaktycznie ograniczenie prędkości na odcinku 700 m.

BUG stan na godz. 11.00 źródło IMGW

• łódzkie – bez dostaw prądu pozostaje około 448 odbiorców w rejonie Radomska (uszkodzonych 14 stacji średniego napięcia). Podtopionych zostało około 15 posesji w pow. tomaszowskim. W pow. piotrkowskim w wyniku burzy została uszkodzona nawierzchnia drogi powiatowej nr 1502 E w Sulejowie.

WARTA DO WEŁNY stan na godz.11.00 źródło IMGW

• dolnośląskie – sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim zniszczenia infrastruktury (rowy, przepusty i nawierzchnie dróg). Lokalnie, podtopienia domów. Dokładne dane zostaną podane po dokonaniu szacunków przez komisję.

• śląskie – odnotowywano lokalne interwencje PSP (najczęściej pompowanie wody z zalanych piwnic i dróg). Wczoraj w godzinach wieczornych w pow. częstochowskim zalana została droga wojewódzka nr 786. W wyniku działań straży pożarnej udało się przywrócić ruch.

• świętokrzyskie – w m. Jasienica (pow. sandomierski) doszło do podtopienia i osuwiska poboczy drogi krajowej nr 9 na długości około 30 m. Miejsce zabezpieczone przez Policję – po zbadania stanu nawierzchni możliwe zamknięcie odcinka dla ruchu.

WISŁA OD SANU DO NARWII 29.05 godz.11.00 źródło IMGW

• wielkopolskie – wszystkie awarie energetyczne zostały usunięte. Najwięcej interwencji w powiatach leszczyńskim, wolsztyńskim, tureckim oraz konińskim (głównie wypompowywanie wody deszczowej z zalanych piwnic, posesji, usuwanie połamanych konarów i gałęzi).

• podkarpackie – odnotowano 38 zdarzeń związanych z zalaniem piwnic i studni w gospodarstwach domowych oraz udrażnianiem przepustów drogowych (pow. dębicki, leżajski, leski, kolbuszowski i jarosławski).

W województwie lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim nie odnotowano żadnych zdarzeń.

Działania służb

• Państwowa Straż Pożarna – w środę 28 maja odnotowano 1226 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwach: wielkopolskim – 288, dolnośląskim - 270, łódzkim - 149, lubelskim – 82). Dziś (czwartek) o godz. 06.30 siły Centralnego Odwodu Operacyjnego na terenie woj. dolnośląskiego zostały rozformowane.

• Policja – Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu trzy śmigłowce policyjne, a także 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje ponadto 1600 funkcjonariuszy.

• Straż Graniczna - Utrzymywany jest odwód centralnego podporządkowania z zadaniem wsparcia działań PSP.

• Siły Zbrojne RP – w gotowości utrzymywane są wydzielone Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w celu ewentualnego wsparcia administracji cywilnej w woj. dolnośląskim i opolskim.

• PKP PLK S.A. – na terenie kraju odnotowano drobne usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Linie kolejowe są przejezdne za wyjątkiem zalanego szlaku Piechowice - Szklarska Poręba Górna (wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa). Opóźnionych zostało 36 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 321 minut.

Aktualna sytuacja powodziowa w Polsce
Aktualna sytuacja powodziowa w PolsceKontakt 24

Autor: PW/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/amadeusz_szcz

Pozostałe wiadomości

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 50 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 19.09 przyniesie spokojną i ciepłą aurę. W niemal całym kraju dominować będzie słońce. Najcieplej będzie na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 65 centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW