Najnowsze

Ekspert: dobrze założona maseczka chroni przed aerozolami będącymi nośnikami wirusa

Najnowsze

[object Object]
Paweł Grzesiowski o maseczkach tvn24
wideo 2/5

Dzięki stosowaniu maseczki przy kichnięciu, kaszlnięciu czy nawet oddychaniu mniej patogenów będzie się uwalniać na świat - mówił dr Tomasz Wołkowicz, ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Zdaniem eksperta różne typy maseczek w różnym stopniu chronić nas przed zakażeniem. Tomasz Wołkowicz tłumaczył, że proste maseczki - materiałowe, papierowe, flizelinowe i inne - są racjonalnym półśrodkiem dnia codziennego. Nie stanowią co prawda szczelnej bariery mikrobiologicznej, jednak nie taka jest ich rola. Dobrze założone chronią przed aerozolami będącymi nośnikami wirusa i w życiu codziennym stanowią zazwyczaj wystarczającą ochronę dla użytkownika. Niestety, wiele osób stosuje je nieprawidłowo.

Z JAKIEGO MATERIAŁU USZYĆ MASECZKĘ W DOMU

Maski FFP2 i FFP3

Lepsze i droższe maseczki, na przykład klasy FFP2 czy FFP3, często występują z zaworkiem wydechowym.

- Należy pamiętać, że wtedy nie chronią w pełni osób przebywających w otoczeniu z powodu możliwości przedostawania się patogenów przez zaworek podczas wydechu - wyjaśnił dr Wołkowicz. - Maseczki z zaworkiem mają sens jedynie w przypadku, gdy to my chcemy ochronić się przed światem. Chodzi o to, że zaciągamy powietrze całą powierzchnią maseczki i wtedy jest ono filtrowane, natomiast całe wydychane powietrze wydostaje się przez zaworek. Jeśli jesteśmy zakażeni, to ta maseczka świata nie ochroni - dodał.

Relatywnie najlepiej zabezpieczającymi półmaskami chroniącymi nas i otoczenie - przy założeniu ich prawidłowego użytkowania i utylizacji - są typy FFP2 i FFP3, ale bez zaworka. - W nich się trochę gorzej oddycha, ale taka maseczka działa w dwie strony. Zarówno ochroni nas przed światem, jak i świat przed nami - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ O RODZAJACH MASECZEK

Jak prawidłowo nosić maseczki?

Dr Wołkowicz zwrócił uwagę na to, że bardzo wiele osób stosuje maseczki nieprawidłowo, przez co ryzyko zakażenia wzrasta.

- Pierwszy błąd, który obserwuję na ulicach, jest taki, że ludzie noszący maseczki często nie zakrywają sobie nosa. W ten sposób maseczka nie spełnia swojej podstawowej funkcji - podkreślił. Naukowiec uczulił też na to, by nie ściągać jej w trakcie noszenia na brodę, bo wtedy patogeny, które znalazły się na zewnętrznej powierzchni, mogą się bardzo łatwo dostać do naszego organizmu. - Takie użytkowanie jest zupełnie bezcelowe - powiedział.

Dodał też, że przy zakładaniu maseczek istotne jest to, by zachodziła ona na nos i brodę. - Zazwyczaj maseczki są rozciągliwe, bo są specjalnie sfałdowane. Te bardziej specjalistyczne posiadają też listewkę, którą dogina się na nosie. Należy to zrobić dokładnie, by była ona szczelna, lecz nie za mocno, by nie utrudniać oddychania. W tych prostszych maseczkach takiego rozwiązania nie ma i mogą być większe przedmuchy na nosie - wyjaśnił.

- Teoretycznie przed założeniem maseczki powinniśmy umyć ręce. Ważne też, by w trakcie noszenia maseczki jej nie dotykać - podkreślił Wołkowicz.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę (Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna)Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna

Jak ściągnąć maseczkę?

Ekspert zwrócił uwagę na to, że ważny jest nie tyle sposób ściągania maseczki - bo jeśli wychwyciła ona patogeny, to znajdują się one nawet na zausznikach - lecz dokładne mycie rąk po tej czynności.

- Nie łapiemy maseczki za zewnętrzną stronę, ale najlepiej za zauszniki, choć i tam znaleźć mogą się patogeny. Zasada podstawowa to mycie rąk po każdej takiej czynności - powiedział dr Tomasz Wołkowicz. Dodał, że maseczki są produktem jednorazowym. - Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przenoszenie takiej maseczki (materiałowej) do prania, wiąże się ze zwiększaniem ryzyka zakażenia. Samo upranie w wyższej temperaturze (powyżej 60 stopni) i uprasowanie wirusa zabije. Natomiast wszystkie wykonywane z maseczką czynności powinniśmy robić ze świadomością, że patogen może się na niej znajdować - podkreślił.

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną (PAP/Maria Samczuk)PAP/Maria Samczuk

Autor: anw/kw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości