Najnowsze

Dobre wiadomości na kolejne dni. Lokalnie nawet ponad 20 stopni

Najnowsze

Prognozowana pogoda w najbliższych dniach
TVN24 PoznańPrognozowana pogoda w najbliższych dniach

Prognoza pogody na najbliższe dni sugeruje znaczną poprawę. Przestanie padać, a na niebie pojawi się słońce. O wszystkim opowiada synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

W ciągu trzech ostatnich dni pogoda zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców Polski, zwłaszcza jej południowej części. W Opolu i Raciborzu spadła równowartość miesięcznych norm opadów - około 40-45 l/mkw. Podobnie było w Katowicach, tam spadło 50-60 l/mkw.

- W wyższych partiach Polski, również na terenie Czech, lokalnie spadło do 100 l/mkw - podaje Arleta Unton-Pyziołek.

Sprawdź, co oznaczają alerty pogodowe.

Deszcz odpuści

- Centrum układu niżowego przemieściło się już na wschód od Polski, jest na pograniczu Łotwy i Białorusi. Intensywne opady, które występowały nad Polską już się konsekwentnie odsunęły znad terytorium kraju - synoptyk opowiada o pogodzie w ciągu najbliższych godzin.

Jutro pogoda zdecydowanie się poprawi. Temperatura wszędzie powinna przekroczyć 10 st. C. Opady będą jeszcze występować na wschodzie i na północy. Mogą pojawić się też na Śląsku, nie pogorszy to jednak sytuacji hydrologicznej.

Według danych IMGW stany alarmowe wciąż utrzymują się w dorzeczu górnej Odry, górnej Wisły, Warty.

Zobacz, jak wygląda sytuacja hydrologiczna w kraju.

Również śnieg ma już odpuścić. Jedynie w wyższych partiach gór może jeszcze trochę poprószyć.

Przewidywany rozkład temperatur w długi weekend majowy
Przewidywany rozkład temperatur w długi weekend majowyVentusky

W najbliższych dniach

Na zachodzie kraju są przejaśnienia, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce. One będą wędrować wgłąb kraju. Jest to związane z rozbudowującym się układem wyżowym znad północnej Europy.

- W majówkę możliwe jest, że na południu kraju, głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce temperatura może osiągnąć, a nawet przekroczyć 20 stopni. Na razie nie ma jednak szans na tak wysokie temperatury w centrum czy na północy Polski - mówi synoptyk.

- Przed nami jeszcze Zimna Zośka, to zawsze jest spływ chłodnego powietrza z północy, takiego arktycznego chłodu - dodaje, studząc entuzjazm.

Dłuższa perspektywa

Maj ma być w normie, typowy, zmienny, wiosenny z zachmurzeniem kłębiastym, z przelotnymi opadami i burzami.

- O czerwiec i lipiec proszę nie pytać, bo ostatnio jak przeglądaliśmy prognozy, to lato wygląda bardzo "średnio" - mówi Arleta Unton-Pyziołek.

Nie nastraja to pozytywnie tych osób, które planowały odpoczynek właśnie na letnie miesiące. Najpiękniejsze lato, według długoterminowych amerykańskich prognoz, zapowiada się w czerwcu. Najgorsze prognozy są dla sierpnia.

Należy jednak pamiętać, że aż tak długoterminowe pogody należy traktować z dużym dystansem.

Zobacz całą rozmowę z Arletą Pyziołek-Unton:

Arleta Unton-Pyziołek o aktualnej i przyszłej sytuacji pogodowej
Arleta Unton-Pyziołek o aktualnej i przyszłej sytuacji pogodowej

Autor: ao/aw / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości