Najnowsze

Do końca obecnego stulecia Arktyka może pozbyć się pokrywy lodowej

Najnowsze

Arktyka topi się coraz szybciej. Wkrótce całkowicie pozbędzie się lodu?
NASAArktyka topi się coraz szybciej. Wkrótce całkowicie pozbędzie się lodu?

Co 10 lat sezon topnienia pokrywy lodowej Arktyki wydłuża się o kilka dni - donoszą naukowcy z NASA i z National Snow and Ice Data Centre. Istnieje ryzyko, że do końca obecnego stulecia Ocean Arktyczny latem będzie całkowicie pozbywać się lodu.

W ciągu ostatnich siedmiu lat zasięg lodów Arktyki znacząco się zmniejszył. - Arktyka staje się coraz cieplejsza i to właśnie jest przyczyną wydłużenia sezonu topnienia - powiedziała Julienne Stroeve, która prowadziła badania.

Według ekspertów coraz dłuższy okres topnienia lodu prowadzi do tego, że oceany pochłaniają i magazynują coraz więcej promieniowania słonecznego. W efekcie tego, proces topnienia staje się jeszcze bardziej intensywny.

Topnienie dłuższe o 11 dni

By dokładnie przeanalizować to, co dzieje się z pokrywą lodową Arktyki, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z programu Defense Meteorological Spacecraft. Dzięki temu zyskali mnóstwo obrazów, z których wyczytali dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu topnienia śniegu i lodu.

Na tym etapie badania zauważyli, że okres ten wydłuża się na "obu końcach" - wcześniej się rozpoczyna i później kończy. Okazało się, że niektóre obszary, np. Morze Beauforta czy Morze Czukockie co dekadę zamarzają od 6 do 11 dni później.

Jesień utrudnia prognozy

Naukowcy zaznaczyli jednak, że trudno jest prognozować konkretną datę początku procesu zamarzania. Jedną z przyczyn jest "wyjątkowo zmienna jesienna pogoda".

- Podsumowując zamarzanie następuje coraz później, ale nie możemy powiedzieć czy danego roku rozpocznie się ono szybciej czy później - zaznaczyła Stroeve.

Potężny magazyn ciepła

Kolejną fazą badania była analiza zmian ilości energii słonecznej pochłanianej przez lód i ocean. Naukowcy przyjrzeli się temu, jak zmienia się temperatura powierzchni morza i przeanalizowali wahania albedo tych powierzchni od maja do października.

Zauważono, że pokrywa lodowa i ocean absorbują (pochłaniają) coraz więcej promieniowania słonecznego. I tu koło się zamyka, bo jak zaznaczają eksperci "czym wyższy poziom absorpcji, tym więcej ciepła jest magazynowanego, a co za tym idzie - roztopy mają znacznie większy zasięg".

Autor: kt/rp / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości