Czechy: śnieżyce, mróz, gołoledź i paraliż na drogach


Zima daje się we znaki mieszkańcom Czech. Na północy kraju termometry wskazują nawet 13 stopni mrozu, a na południu sypie śnieg. Ponadto biały puch powoduje utrudnienia w komunikacji, a warstwa lodu skuwa drzewa i linie energetyczne.

Czechy, podobnie jak inne państwa Europy, zasypuje śnieg. Najwięcej białego puchu spadło w czeskich łańcuchach górskich zarówno na północy jak i na południu kraju.

Mróz na północy, śnieżyce na południu

Meteorolodzy czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego alarmują, że w najbliższych dniach w południowych regionach kraju śnieg nadal będzie sypać. Ale za to na większy mróz muszą przygotować się mieszkańcy północy. W rejonach górskich nad ranem temperatura spada tam do -13 st. C.

Drzewa skute warstwą lodu

Film pokazuje jaka pogoda panuje między innymi w Parku Narodowym Szumawa, położony w paśmie górskim o tej samej nazwie (w południowej części kraju, przy granicy z Niemcami i Austrią). Podróże w tych rejonach są niebezpieczne, ponieważ drogi pokrywa zamarznięta woda. Ponadto gołoledź powstała także na słupach wysokiego napięcia, płotach i drzewach, a gałęzie pokrywają lodowe sople.

Złe warunki w całej Europie

Pogoda daje się także we znaki w innych państwach Europy. Mróz i opady śniegu występują na zachód do Wielkiej Brytanii i Francji, a na południe aż po Grecję. Nagła zmiana pogody była przyczyną licznych utrudnień komunikacyjnych. Drogi stały się śliskie, w śniegowych zaspach utknęły samochody, a lotniska musiały odwołać loty. Ponadto zalegający śnieg zerwał linie energetyczne, pozbawiając niektóre regiony prądu.

We Francji i w Wielkiej Brytanii władze wniosły pomarańczowy alarm pogodowy.

Więcej na temat sytuacji pogodowej w Europie i związanych z nią utrudnień dowiesz się tutaj.

Autor: AD / Źródło: ENEX, chmi.cz

Pozostałe wiadomości