Jak sobie radzić ze skurczem? Co je wywołuje? Jak im zapobiec? Na wszystkie pytania odpowiadała dr Urszula Zdanowicz z Carolina Medical Center.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Skurcz mięśnia to z definicji "zmiana długości lub napięcia mięśnia, wywierająca siłę mechaniczną na miejsca przyczepu mięśnia lub wokół narządu otoczonego przez mięsień okrężny". A jak w praktyce wygląda skurcz? To wie chyba każdy: nagły, ciągnący ból, najczęściej w łydce. Najbardziej daje się we znaki w czasie snu, a najniebezpieczniejszy jest, gdy złapie w wodzie.
Poza kontrolą
- Powodów skurczu może być bardzo wiele. Mogą być związane z chorobami, na jakie cierpimy, lub z odwodnieniem, czyli zaburzeniami elektrolitowymi czy być pokłosiem intensywnego dnia, jaki się miało - wymieniała dr Urszula Zdanowicz z Carolina Medical Center.
Plażowanie bez skurczów
Skurczów nie powoduje bezpośrednio nagrzanie organizmu - np. spędzenie całego dnia na plaży. Ale mogą być one następstwem odwodnienia i zaburzenia elektrolitowego w gospodarce organizmu. Żeby tego uniknąć, powinniśmy - zwłaszcza w upały i w czasie wzmożonego wysiłku, gdy tracimy więcej płynów - pić napoje izotoniczne.
Uwaga też na skoki do chłodnej wody! Skurcz wywołać może bowiem także gwałtowna zmiana temperatury.
Wysiłek a skurcz
- Oddzielną grupą skurczów są skurcze mięśni poddawanych wysiłkowi fizycznemu - mówiła Urszula Zdanowicz. - Jest definicja skurczów związanych z wysiłkiem sportowym - wyjaśniała. Skurcz taki pojawia się wówczas, gdy wysiłek, jakiemu poddaliśmy mięśnie był większy niż ten, na jaki zasadniczo były gotowe. Są też sygnałem przetrenowania organizmu. Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego skurczu, pozwalajmy organizmowi dobrze się regenerować, dostosowujmy siły na zamiary i dobrze rozgrzewajmy się przed każdym treningiem.
Jak się go pozbyć?
- Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się skurczu jest rozciągnięcie mięśnia - podpowiedziała lekarka. Przez chwilę będzie to wyjątkowo nieprzyjemne, ale po kilkunastu sekundach odczujemy ulgę.
- Jeżeli skurcze zdarzają się w innych okolicznościach, są uporczywe i powracające, bez związku z wysiłkiem fizycznym, warto pójść do lekarza - radziła dr Zdanowicz.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock