Najnowsze

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Najnowsze


Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Chiny to drugi, po Stanach Zjednoczonych, kraj, który umieścił swoją flagę na Księżycu. Ma ona dwa metry szerokości i 90 centymetrów wysokości, waży około kilograma. Wszystkie części flagi zostały wyposażone w takie funkcje, jak ochrona przed niską temperaturą - powiedział lider projektu Li Yunfeng w wywiadzie dla Global Times.

Misja Chang'e-5

Misja Chang'e-5 to trzecie udane lądowanie Chin na Księżycu w ciągu siedmiu lat. O godzinie 16.10 polskiego czasu (w Pekinie była wtedy godz. 23:10) moduł chińskiej sondy Chang'e 5 wystartował z powierzchni Księżyca, by na jego orbicie połączyć się z pojazdem, jaki zabierze próbki gleby z powrotem na Ziemię - poinformowały w czwartek chińskie media.

Misja rozpoczęła się 24 listopada od wystrzelenia sondy z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan. Pojazd wyniosła w kosmos rakieta Długi Marsz-5B. Planowano, że cała operacja zakończy się po 23 dniach. Po dotarciu na orbitę Księżyca, lądownik odłączył się od reszty pozostającego na orbicie pojazdu i wylądował we wtorek na powierzchni Srebrnego Globu. Zadaniem zautomatyzowanej maszyny było zebranie dwóch kilogramów próbek księżycowego gruntu. Chińska agencja badań kosmicznych poinformowała, że tę część misji wykonano szybciej, niż pierwotnie planowano.

Materiał pobrany z Księżyca zapewni dalsze zrozumienie geologicznej ewolucji naszego naturalnego satelity i dostarczy informacji niezbędnych do lepszego zrozumienia aktywności Słońca.

Jeżeli misja Chang'e 5 się powiedzie, to Chiny staną się trzecim po USA i ZSRR państwem, któremu udało się sprowadzić na Ziemię próbki z Księżyca. Ostatnią taką zakończoną sukcesem operacją była misja sowieckiej Łuny 24 w 1976 roku.

Podbój kosmosu

Agencje podkreślają, że to kolejny krok w ambitnym chińskim programie badań kosmicznych. W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po ZSRR i USA, które własnymi siłami wysłało człowieka w przestrzeń kosmiczną. Pojazd tego państwa po raz pierwszy dotarł na Księżyc w 2013 roku.

W 2019 roku sonda Chang'e 4 wylądowała, jako pierwsza w historii, na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Łącznie chińskie pojazdy lądowały już na Księżycu trzy razy, Chang'e-5 jest pierwszym, któremu udało się stamtąd również wystartować. Inna chińska sonda, również wyposażona w łazik, znajduje się obecnie w drodze na Marsa.

Autor: anw/dd / Źródło: BBC, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości