Najnowsze

Burzowa niedziela, burzowy tydzień, burzowe lato

Najnowsze

Niedzielne (i nie tylko) burze. Możliwe opady gradu (TVN24)
Niedzielne (i nie tylko) burze. Możliwe opady gradu (TVN24)

Niedziela zapowiada się burzowo. Nadchodzący tydzień też. Niewykluczone, że dojdzie do gradobić. Także lato może nam upłynąć pod znakiem burz.

Po tym, jak piątkowe burze doprowadziły do kilkuset interwencji strażaków, mieszkańcy południa kraju mogą zadawać sobie pytanie: czy niedzielne wyładowania atmosferyczne też będą tak intensywne? Zdaniem Tomasza Zubilewicza, prezentera pogody TVN Meteo, dzisiejsze burze będą spokojniejsze.

- Jeżeli będą występować, to już na pewno nie z takimi intensywnymi zjawiskami pogodowymi, jak to miało miejsce w piątek - mówił w niedzielę rano na antenie TVN24. - Tak przynajmniej mówi teoria, tak przynajmniej mówią prognozy - dodał.

Zubilewicz zaznaczył jednocześnie, że lokalnie może padać grad.

- Będziemy obserwować pogodę, będziemy patrzeć, co się dzieje. Jeśli te chmury zaczną sie wypiętrzać na południu naszego kraju, to z tego wniosek, że wtedy będzie bardzo duże prawdopodobieństwo, że z cumulusa utworzy się cumulonimbus. Wtedy błyski i grzmoty będą możliwe - opowiadał.

Burzowy tydzień

Nadchodzące dni, jak zapowiadał Zubilewicz, też mogą być burzowe. W poniedziałek grzmoty usłyszą tylko mieszkańcy południa. We wtorek wyładowania atmosferyczne utrzymają się w tym regionie. Tego dnia burze wystapią też jednak na zachodzie Polski. Środa, czwartek - prognoza pogody sporządzona przez synoptyka TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego pokazuje, że w tych dniach błyski na niebie pojawią się już w całym kraju. Podczas środowych i czwartkowych burz może dojść do gradobić.

Za każdym razem, kiedy rozpęta się burza, porywy wiatru sięgną nawet 80-90 km/h.

Lato gwałtownej pogody

- Wygląda na to, że cały sezon letni, z inaugurującym go majem, będzie dynamiczny i deszczowy - mówiła w niedzielę na antenie TVN24 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak np. gradobicia, mają mieć dużą częstotliwość. Jak tłumaczyła Unton-Pyziołek, to przede wszystkim dlatego, że tegoroczna aktywność słoneczna jest wzmożona, a poza tym może pojawić się El Nino (EL NINO - SPRAWDŹ, CZYM JEST).

Lato będzie pełne gwałtownych zjawisk atmosferycznych (TVN24)
Lato będzie pełne gwałtownych zjawisk atmosferycznych (TVN24)

Autor: map/mj / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości