Najnowsze

Burze z gradem i ulewy. Alarmy IMGW najwyższego stopnia w pięciu województwach

Najnowsze

Pogoda na niedzielę 01.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i ulewnym deszczem. Trzeci, najwyższy stopień alertów obowiązuje w pięciu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość do 120 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mają ulewy i grad.

Burze z gradem: alarmy IMGW trzeciego stopnia

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydany został w województwach:

- lubelskim, wszędzie, z wyłączeniem powiatów: bialskiego, Biała Podlaska, radzyńskiego, łukowskiego i ryckiego, gdzie niebezpiecznie będzie do godziny 2 w poniedziałek;

- mazowieckim, w powiatach zwoleńskim i lipskim, w którym alarmy będą obowiązywać do godz. 2 w poniedziałek;

- świętokrzyskim, w którym alerty będą obowiązywać do godz. 3 w poniedziałek;

- małopolskim i podkarpackim, w powiatach wschodnich, gdzie alerty będą w mocy do godz. 1 w poniedziałek.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 70 l/mkw. oraz nawałnicowe porywy wiatru do 120 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

Silny deszcz z burzami: ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Pomarańczowe alarmy przed burzami i ulewami obowiązują w województwach:

- lubelskim, w powiatach na północy regionu, w którym ostrzeżenia będą ważne od godz. 12 w niedzielę do godz. 7 w poniedziałek;

- mazowieckim, w którym alerty będą ważne od godz. 12 w niedzielę do godz. 2 w poniedziałek;

- podlaskim, gdzie groźna pogoda da się we znaki od godz. 20 w niedzielę do 12 w poniedziałek;

- warmińsko-mazurskim, wszędzie, z wyjątkiem powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląg, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego i działdowskiego. Alerty będą ważne od godz. 20 w niedzielę do godz. 12 w poniedziałek;

- małopolskim, w powiatach: miechowskim, krakowskim, Kraków, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim i suskim, gdzie groźna aura utrzyma się do godz. 1 w poniedziałek;

- śląskim, w którym alerty będą w mocy do godz. 1 w poniedziałek.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Suma opadów sięgnie miejscami do 50-80 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie możliwe są opady gradu.

Silny deszcz z burzami: alarmy pierwszego stopnia

Najniższy stopień alertów IMGW wydany został dla województw:

- łódzkim, w powiatach na południowym wschodzie regionu;

- warmińsko-mazurskiego, w powiatach na zachodzie regionu.

Alerty będą w woj. łódzkim ważne do godz. 22 w niedzielę, a w woj. warmińsko-mazurskim wygasną o godz. 12 w poniedziałek.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami do 30-40 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak się zachować podczas burzytvn24

Autor: kw, anw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock