Najnowsze

Burze i grad. Ostrzeżenia IMGW drugiego i pierwszego stopnia

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 31.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Burze z gradem spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, wydane przez IMGW. Towarzyszący wyładowaniom wiatr w porywach osiągnie do 90 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Burze z gradem: alerty IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano w województwach:

- lubelskim (we wszystkich powiatach poza: włodawskim, parczewskim, lubartowskim, puławskim, ryckim, łukowskim, radzyńskim, bialskim, Biała Podlaska), gdzie będą ważne w godzinach 13-22 w sobotę;

- podkarpackim, gdzie będą ważne w godzinach 11-20 w sobotę;

- małopolskim (poza powiatami: miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimski), gdzie będą ważne w godzinach 11-20 w sobotę;

- śląskim (w powiecie żywieckim), gdzie będą ważne w godzinach 11-20 w sobotę;

- świętokrzyskim (w powiatach: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim, kazimierskim, pińczowskim, Tarnobrzeg), gdzie będą ważne w godzinach 11-20 w sobotę.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw., oraz porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami może pojawić się grad o średnicy do pięciu centymetrów.

Burze z gradem: alarmy IMGW pierwszego stopnia

Żółte alarmy przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

- lubelskim, (w powiatach: włodawskim, parczewskim, lubartowskim, puławskim, ryckim, łukowskim, radzyńskim, bialskim, Biała Podlaska);

- mazowieckim, (w powiatach południowych i południowo-wschodnich);

- świętokrzyskim (we wszystkich powiatach poza: opatowskim, sandomierskim, staszowskim, buskim, kazimierskim, pińczowskim, Tarnobrzeg);

- małopolskim (w powiatach: miechowskim, olkuskim, chrzanowskim, oświęcimski);

- śląskim (w powiatach południowych i centralnych);

- podlaskim (w powiatach: hajnowskim, bielskim, siemiatyckim).

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami spadnie grad.

Ostrzeżenia będą ważne w godzinach 11-20 w sobotę, na Mazowszu i Lubelszczyźnie w godzinach 13-20, a na Podlasiu w godzinach 16-22.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak się zachować podczas burzytvn24

Autor: anw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock