Najnowsze

Awarie prądu w półnconej Polsce usunięte. Mogą pojawić się kolejne

Najnowsze

Trwa naprawa awarii linii wysokiego napięcia
ENERGA-operatorTrwa naprawa awarii linii wysokiego napięcia

W sobotę przywrócono dostawy prądu do odbiorców w północnej Polsce, którzy zostali pozbawieni energii elektrycznej w Święta Bożego Narodzenia - poinformowała rzeczniczka firmy Energa-Operator Alina Geniusz-Siuchnińska. Z powodu pogody możliwe są jednak kolejne awarie.

Rzeczniczka firmy Energa-Operator, spółki odpowiadającej za dostawy prądu w regionie, poinformowała, że w sobotę ok. godz. 16 dostawy energii zostały przywrócone do wszystkich odbiorców, którzy zostali odcięci od dostaw prądu w święta.

Nowe awarie

Geniusz-Siuchnińska zaznaczyła jednak, że z powodu warunków atmosferycznych, dochodzi do kolejnych utrudnień w dostawach prądu. Nie są one jednak aż tak dotkliwe jak te, które wydarzyły się w piątek.

Bez prądu pozostają teraz mieszkańcy woj. pomorskiego - regionu Stargard Gdański w gminie Osiek (Osiek, Dobry Brat, Karszanek). Obecnie trwa lokalizacja uszkodzenia i nieznany jest czas przywrócenia napięcia.

Awarie pojawiły się również na Warmii i Mazurach, w regionie Lidzbarku Warmińskiego, w gminie Sępopol oraz w gminie Bartoszyce. Problemy z zasilaniem pojawiły się w miejscowościach: Domarady, Rogielkajmy, Boryty, Wodukajmy Ostre, Bardo, Ogrodnik, Korytki, Langanka i Sępopol. Tam również trwa obecnie lokalizacja uszkodzenia i czas przywrócenia napięcia nie jest znany.

Bez dostępu do energii elektrycznej pozostają również mieszkańcy Mazowsza. Awarie występują w gminie Zawidz, Raciąż, Siemiątkowo Koziebrodzkie, (Koziebrody, Malewo, Druchowo, Niedróż Stary, Niedróż Młody, Osiek Włostybory, Osiek Piaseczny, Milewo, Osiek Wielki). Te awarie powinny zostać usunięte do godz. ok. 18.30.

Problemy z zasilaniem występują również w woj. wielkopolskim, w rejonie Konin, w gminie Kleczew, Skulsk, Ślesin (Izabelin, Wielkopole, Stogi, Sławoszewo, Biskupie, Kolonia Sarnowa, Szyszyn, Marianowo, Szyszynek, Szyszyńskie Holendry, Konstantynowo, Kijowskie Nowiny, Celinowo, Gawrony, Kijowiec, Przyłubie, Lisewo, Kolonia Lisewo, Skulsk, Skulsk Piaski). Przewidywany czas przywrócenia zasilania to godz. 18.45.

Awarie pojawiły się także w regionie Ostrów Wielkopolski, w gminie Ostrów Wielkopolski, w Parczew. Zasilanie powinno zostać przywrócone ok. godz. 19.

Rzecznik wskazała, że awarię można zgłosić m.in. poprzez formularz na stronie internetowej spółki lub telefonicznie, pod nr 991 (również z telefonów komórkowych) oraz smsem (3991).

Święta bez prądu

W piątek do awarii doszło w woj. pomorskim, zachodnio-pomorskim i podlaskim, w efekcie ok. 13 tys. odbiorców było odciętych od dostaw prądu - byli to głównie mieszkańcy małych miejscowości w regionach bytowskim, człuchowskim, kartuskim i starogardzkim.

Przyczyną awarii były konary drzew, które obciążone ciężkim, mokrym śniegiem opierały się o linie, nierzadko zrywając przewody, co powodowało przerwy w dostawach energii. Jak informowała w piątek Geniusz-Siuchnińska, dotarcie do miejsc uszkodzeń było utrudnione z uwagi na powalone drzewa i nieprzejezdne drogi leśne

Trwa naprawa linii energetycznych
Trwa naprawa linii energetycznychENERGA-operator

Autor: mab,AD/map,kt / Źródło: PAP, Energa Operator

Źródło zdjęcia głównego: ENERGA

Pozostałe wiadomości