Auto wywrócone przy plaży, w nim zwłoki dwóch osób. Ofiary burzy


To była gwałtowna i tragiczna w skutkach noc na francuskiej Riwierze. Ulewa spowodowała śmierć co najmniej dwóch osób. Ich ciała znaleźli nurkowie w zatopionym samochodzie.

Gwałtowna burza przeszła w nocy ze środy na czwartek nad francuskim Lazurowym Wybrzeżem w departamencie Var w Prowansji. Towarzyszył jej porywisty wiatr i ulewny deszcz, powodując wysokie fale i powodzie błyskawiczne. W ciągu dnia spadło tyle wody, ile zazwyczaj pada przez cały miesiąc.

Wiatr i rwąca woda wywracały drzewa i uszkadzały budynki.

- Moja matka płynęła na łóżku - opowiadał mieszkaniec Sainte-Maxime w rozmowie z lokalną telewizją.

Samochody zmyte do morza

Szereg pojazdów zostało zmytych z lądu do morza i wezbranych rzek.

Do tragedii doszło w miejscowości Sainte-Maxime niedaleko Cannes. Około stu strażaków i żandarmów uczestniczyło tam w akcji w pobliżu samochodu osobowego zatopionego kołami do góry w płytkiej wodzie Morza Śródziemnego, u ujścia rzeki Garonnette. Wewnątrz pojazdu nurkowie znaleźli zwłoki dwóch osób.

Nie podano dotąd informacji o tożsamości ofiar.

Miejscowe władze zaleciły mieszkańcom zaatakowanych przez wysoką wodę terenów, by unikali przebywania w piwnicach, podziemnych garażach i innych nisko położonych pomieszczeniach do czasu, aż minie niebezpieczeństwo.

Najcieplejszy rok od ponad stu lat

Jak tłumaczą meteorologowie, ulewy w tym regionie o tej porze to nic nadzwyczajnego. Jednak wyjątkowo wysoka temperatura wody wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego sprawia, że tegoroczne jesienne burze mają szczególnie gwałtowny przebieg. Na Majorce w archipelagu Balearów liczba ofiar kataklizmu w czwartek doszła do dwunastu.

Sztormowa pogoda panuje też między innymi na Sardynii, gdzie odnotowano co najmniej jedną ofiarę śmiertelną.

We Francji rok 2018 jest jak dotąd najgorętszym od początku XX wieku - podała tamtejsza służba meteorologiczna Meteo France. Wysoka temperatura utrzymuje się nadal. W czwartek dochodziła do 25 stopni Celsjusza, znacznie powyżej średniej dla tej pory roku.

Autor: rzw / Źródło: Reuters, bfmtv.com, Franceinfo, Meteo France, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości