Atak demona, nocny paraliż czy halucynacja? Doświadczyła go co dziesiąta osoba

[object Object]
Zdrowy sen. Ile należy spać, by się wyspać?tvn24
wideo 2/3

Zdaniem holenderskich naukowców przynajmniej raz w życiu doświadcza go co dziesiąta osoba. Ci, którzy obudzili się w nocy z poczuciem, że coś uciska ich klatkę piersiową, wspominają, że nawiedziła ich piekielna istota. Gdzie szukać przyczyny takiego zjawiska?

Jeżeli zdarzyło ci się obudzić w środku nocy z poczuciem, że coś uciska twoją klatkę piersiową i nie możesz zaczerpnąć tchu, to bez obaw, nie jest to zasługa sił nadprzyrodzonych. I chociaż stulecia temu winą za tę przypadłość obarczano demoniczne inkuby, dziś wiadomo, że przyczyna jest psychosomatyczna.

Zjawisku postanowili przyjrzeć się holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Leiden. Wyniki ich badań ujrzały światło dzienne w listopadowym wydaniu "Frontiers in Psychiatry".

Sen na jawie

Holenderscy eksperci przeanalizowali 13 raportów, które opisywały w sumie 1800 przypadków. Dzięki temu naukowcy dowiedli, że do "ataku inkuba" dochodzi najczęściej w stanie porażenia przysennego, które występuje podczas zasypiania lub zmiany fazy snu i objawia się porażeniem mięśni przy zachowaniu pełnej świadomości. W ludowych wierzeniach za podobny stan paraliżu i bezdechu miał odpowiadać demon, który unieruchamiał ofiarę, by ją następnie wykorzystać.

Profesor Jan Dirk Blom, psychopatolog z Uniwersytetu w Leiden, tłumaczy, że porażenie przysenne wynika z zaburzenia (dysocjacji) poszczególnych faz snu - pacjent pozostaje przytomny, ale jego funkcje motoryczne ograniczają się do ruchów gałki ocznej i oddychania, choć i to ze znacznymi utrudnieniami.

Wizja z piekła rodem

Gdy pacjent śni, a więc podczas fazy REM, mięśnie całego ciała pozostają w stanie niemal całkowitego bezwładu. Chroni to nas choćby przed spadaniem z łóżka za każdym razem, gdy tylko śni nam się, że bierzemy udział w maratonie. Gdy jednak dochodzi do porażenia przysennego, nasz umysł budzi się, ale mięśnie pozostają sparaliżowane.

- Polegujemy w łóżku, całkowicie sparaliżowani, ale nasz umysł szuka wytłumaczenia dla tego stanu i tworzy iluzję, halucynację, że na naszej klatce piersiowej umościła się piekielna kreatura - tłumaczy Blom.

Wizja ta jest efektem półświadomego połączenia obrazu w naszych snach z tym, co otacza nasze łóżko, sugestywnej ciemności i gry cieni. Jak podaje Blom, wrażenie jest do złudzenia realistyczne.

"Koszmar", Henry Fuseli (1781)Wikimedia (CC BY SA 1.0)

Narażeni: uchodźcy i studenci

Po szczegółowej analizie trzynastu raportów, autorzy zbiorczej analizy oszacowali, że "ataku inkuba" przynajmniej raz w życiu doświadcza co dziesiąta osoba, a dokładnie - 11 procent populacji.

- To oznacza, że istnieje 11 procent szansy na to, że dana osoba przynajmniej raz w życiu została zaatakowana przez nocną marę - dodał.

Co ciekawe, niektóre grupy są szczególnie narażone. Należą do nich osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz narażone na szczególny stres - w tej grupie są między innymi uchodźcy, ale także na przykład studenci. U tych osób prawdopodobieństwo wzrasta o 41 procent.

Wizytę zmyślonego gościa ryzykują też ci, którym brak rutyny snu lub którzy mają problemy z alkoholem. Ryzyko wzrasta też nieznacznie u tych, którzy śpią na plecach.

Obejrzyj rozmowę z ekspertem:

Zdrowy sen. Ekspert o przyczynach niedoborów snu
Zdrowy sen. Ekspert o przyczynach niedoborów snutvn24

Dżinn i roztańczone pingwiny

Profesor Blom uczula na to, że nad ranem po takim ataku pozostaje jedynie poczucie wyjątkowo przykrego koszmaru, ale zdarza się, że poczucie wytrącenia z równowagi, kłopoty z zaśnięciem, a nawet przywidzenia utrzymują się jeszcze przez kilka dni. Niektórzy badacze są gotowi powiązać porażenie przysenne i atak inkuba z syndromem nieoczekiwanej śmierci (SUNDS - sudden unexpected nocturnal death syndrome) i arytmią.

- Ludzie, którzy doświadczyli ataku, wspominają, że poczucie lęku przekracza poziom wszelkiej wytrzymałości - zauważa Blom. - Wielu z nich ma poczucie, że zaraz umrą. I choć nie sposób ocenić, czy tak też się dzieje, to wydaje się to całkiem prawdopodobne - dodał.

Co ciekawe, na postać, jaką przybiera inkub ma znaczenie podłoże kulturowe pacjenta. Sam Blom zauważa, że muzułmanie wyczuwają obecność dżinna, niewidzialnej istoty stworzonej przez Allaha z ognia bez dymu. Czasami postać ta nie jest nawet demoniczna:

- Niedawno uciąłem sobie pogawędkę z całkowicie zdrową piętnastolatką, której zdarzył się atak inkuba - stwierdził Blom. - Wspomina, że widziała cztery miniaturowe pingwiny wywijające na jej klatce piersiowej. Wydawała się raczej zaskoczona niż przerażona - dodał.

Polski akcent: dusiołek

Także w słowiańskim folklorze i polskiej poezji przez wieki figurowała postać czarta, który zalegał na klatce piersiowej i uciskał śpiących. Potwór ten zyskał sobie u młodopolskiego poety Bolesława Leśmiana miano dusiołka i doczekał się następującego wiersza:

Zachciało się Bajdale, Przespać upał w upale, Wypatrzył zezem ściółkę ze mchu popod lasem, Czy dogodna dla karku - spróbował obcasem.

Poległ cielska tobołem Między szkapą a wołem, Skrzywił gębę na bakier i jęzorem mlasnął I ziewnął wniebogłosy i splunął i zasnął.

Nie wiadomo dziś wcale, Co się śniło Bajdale? Lecz wiadomo, że szpecąc przystojność przestworza, Wylazł z rowu Dusiołek, jak półbabek z łoża.

(Dusiołek, fragment)

Zobacz archiwalny materiał na temat zdrowego snu:

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: sj/aw / Źródło: livescience.com, ncbi.gov, źródło głównego zdjęcia: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed groźną pogodą. Na północy Polski niebezpieczeństwo będzie stwarzać silny wiatr, który w porywach może rozpędzać się nawet do 95 kilometrów na godzinę. Na południowym wschodzie należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy do prawie 100 km/h. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Porywy do prawie 100 km/h. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W sobotę 28.09 opady deszczu pojawią się w części kraju. Termometry pokażą od 14 do 19 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota, 28.09. Mocno powieje, miejscami popada deszcz

Pogoda na dziś - sobota, 28.09. Mocno powieje, miejscami popada deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Na północy kraju w sobotę będzie wiał silny wiatr. Służby Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami do odbiorców sieci komórkowych przebywających w dwóch województwach na północy kraju.

Alert RCB na północy Polski

Alert RCB na północy Polski

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Helene uderzyła w południowo-wschodnie wybrzeże USA jako huragan czwartej kategorii. Na terenie pięciu stanów zginęło 49 osób - podała stacja CNN. Żywioł, który obecnie jest cyklonem post-tropikalnym, przyniósł intensywne opady deszczu powodujące powodzie. Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy z domów. Prawie 3,5 miliona odbiorców wciąż nie ma prądu.

Blisko 50 ofiar śmiertelnych w pięciu stanach

Blisko 50 ofiar śmiertelnych w pięciu stanach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Poziom wody w niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 18 stacjach hydrologicznych.

Na tych rzekach wciąż są przekroczone stany alarmowe

Na tych rzekach wciąż są przekroczone stany alarmowe

Źródło:
IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze w sobotę przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Stan alarmowy na stacji w Gozdowicach przekroczony jest ponad o pół metra. Do Bielinka kulminacja ma dotrzeć w godzinach popołudniowych bądź wieczornych.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Do Polski napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Sprawi, że noce będą bardzo rześkie. Lokalnie prognozowane są przygruntowe, poranne przymrozki. Temperatura wyniesie miejscami maksymalnie 13 stopni Celsjusza.

Przed nami rześkie noce i poranne przymrozki

Przed nami rześkie noce i poranne przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN

Wiele krajów Ameryki Południowej od kilku miesięcy zmaga się z olbrzymimi pożarami. Żywioł pochłonął miliony hektarów lasów dziewiczych oraz innej chronionej roślinności. Amnesty International wystosowała apel do władz tego regionu o podjęcie stosownych działań, które mogłyby zatrzymać szalejący żywioł.

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Źródło:
PAP, Amnesty International

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl