2015 był wyjątkowy w pogodzie. Nie brakowało rekordów i anomalii

Rekordy 2015 rokuPAP / EPA

Historyczne powodzie, rekordowe fale upałów, oddziałujące na pogodę potężne El Nino. Poznaj najważniejsze pogodowe wydarzenia 2015 roku.

Rok 2015 rozpoczęliśmy od śnieżyc - nie w Polsce, ale w Izraelu i Jordanii. W pierwszej połowie stycznia na wzgórzach Golan spadło 60 cm śniegu. W Jerozolimie zamknięto wiele dróg, nieczynne były szkoły.

W tym samym czasie zima zaatakowała także południowe Stany Zjednoczone. Opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem dotarły do Teksasu. Do marca w północno-wschodnich stanach pojawiły się cztery potężne śnieżyce. W Bostonie odnotowano opady śniegu rzędu 87 cm. Padł rekord najbardziej zaśnieżonego tygodnia w historii zim tego miasta. Z powodu złej pogody zginęło ponad 10 osób. W wielu regionach odnotowano rekordy zimna. 15 lutego w Nowym Jorku na Times Square również odnotowano zaskakująco duży wpływ wiatru na odczucie temperatury, które sięgnęło -25 st. C, co pobiło rekord z 1993 roku.

W Buffalo w lutym warstwa śniegu sięgała 280 cm, a na początku grudnia śniegu nie było jeszcze w ogóle, co tym samym było najdłuższym okresem bez pokrywy śnieżnej w tym mieście.

Wichury

W marcu nadeszły roztopy i ocieplenie. Na oceanach zaczęły powstawać huragany. Pierwszy potężny, bo o piątym stopniu w skali, uderzył w wyspy Vanuatu. Huragan Pam przyczynił się do śmierci 24 osób.

Na początku kwietnia w Europie pojawiła się wichura Niklas. Zginęło 9 osób. W Niemczech spadło nawet 20 cm białego puchu. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę.

Zaćmienie Słońca

W marcu byliśmy także świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim było zaćmienie Słońca. 20 marca około godz. 9.39 naszego czasu Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Od tego czasu polscy obserwatorzy mogli podziwiać zjawisko. Trwało ono do godz. 12.12. W Polsce Księżyc zakrył około 60 proc. tarczy słonecznej. Wyjątkiem okazała się północno-zachodnia część kraju, gdzie było to nawet 76 proc.

W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat, do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

Za nami zaćmienie Słońca
Za nami zaćmienie Słońcatvn24

Erupcje Etny

Wulkan na Sycylii wybuchł po raz pierwszy w nocy z 11 na 12 maja. Lawa wydobywała się z krateru także w nocy z 14 na 15 maja. Na wschodnich zboczach krwistoczerwone potoki ciągnęły się przez półtora kilometra. Jeden z nich dotarł do zagłębienia Valle del Bove. Wypływowi lawy towarzyszyła chmura popiołu, która poszybowała w niebo.

Etna pozostała aktywna. Sejsmolodzy w okolicy stożka notowali liczne wstrząsy. Kolejny wybuch miał miejsce w czerwcu. Erupcja nie była niebezpieczna dla ludności, ale stanowiła zagrożenie dla przelatujących w pobliżu maszyn. W związku ze wzrostem zagrożenia, na lotniskach na Sycylii ograniczono starty i lądowania samolotów.

Jednak największą aktywność Etna wykazała w grudniu. Pierwsza erupcja miała miejsce w nocy z 2 na 3 grudnia. Wulkan dymił aż do 5 grudnia, powodując liczne utrudnienia komunikacyjne. Wyjątkowa aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii. Wulkan w grudniu wybuchł jeszcze 6 i 13 grudnia.

Upał w Indiach i Europie

Pod koniec maja Indie zmagały się z nieznośnym upałem. Temperatura dochodziła do 48 st. C, a w skutek męczącej pogody zginęło ponad 2300 osób. Skwar o tej porze roku w Indiach był zapowiedzią zbliżającego się monsunu letniego, a wraz z nim obfitych opadów deszczu.

Na początku czerwca upalna pogoda pojawiła się także w Polsce. 6 czerwca na południowym zachodzie odnotowano 32 st. C. Po chwili oddechu na przełomie czerwca i lipca nad Europę nadciągnęła potężna fala upałów. 2 lipca temperatura powietrza w holenderskim mieście Maastricht wyniosła 38,2 st. C. Według NASA jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano w Holandii. Słupki rtęci w Kitzingen w Niemczech 5 lipca sięgnęły 40,3 st. C. Dwa dni później w Genewie w Szwajcarii zanotowano 38,9 st. C. Są to, zdaniem naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej, najwyższe wartości jakie zanotowano w tych krajach. Takie miasta jak Londyn, Paryż, Berlin, Kordoba, Frankfurt czy Madryt były blisko pobicia swoich rekordów temperatury.

Skwar w Ameryce, pożary w Europie

Pod koniec lipca skwar dopadł także Amerykanów. W Nowym Jorku 29 lipca odnotowano 35,5 st. C. W sierpniu rekordów temperatury doczekaliśmy się w Polsce. 7 i 8 sierpnia temperatura lokalnie na południu kraju mogła pobić obecny rekord, czyli 40,2 st. C. Było upalnie, ale nowego rekordu nie ustanowiono. Słupki rtęci w tych dniach w Warszawie i Legnicy zanotowały 38 st. C.

Po upałach pojawiły się pożary i susze. W płomieniach stanęły Murcja i Katalonia w Hiszpanii. Groźny żywioł pojawił się także w Chorwacji i w Polsce. Na początku sierpnia w połowie lasów państwowych obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pożary były spowodowane suszą. Poziom wody w rzekach nieustannie spadał. W niektórych regionach w studniach i kranach zabrakło wody. W połowie sierpnia Wisła zrobiła się rekordowo płytka. Poziom wody wynosił 51 cm.

Rekordy temperatury w Polsce
Rekordy temperatury w Polscetvn24

Sztormy na Bałtyku, pierwszy śnieg

Wraz z nastaniem jesieni pogoda się uspokoiła. Nad Polską od czasu do czasu pojawiły się silne wichury. Wiatr na Śnieżce osiągał prędkość 240 km/h. Nawałnice były związane z głębokimi niżami, które atakowały Europę od zachodu, znad Atlantyku. Groźny wiatr zatrzymał nawet przeprawy promowe między Polską a Szwecją. Na pierwszy atak zimy w Polsce czekaliśmy do początku października, kiedy biały puch pokrył nawet woj. świętokrzyskie.

Grudzień w całej Europie był wyjątkowo ciepły, a w okresie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii pojawiły się największe od 70 lat powodzie. A same święta były cieplejsze od Wielkanocy w 2015 roku.

Bolidy na niebie

W październiku na Polskim niebie można było oglądać zachwycający spektakl. Jak informuje Kontakt 24, w sieci zawrzało, a na kontaktową skrzynkę napływało wiele wiadomości o kuli ognia widzianej na niebie. Nagrania z rozbłysku analizowali eksperci, a kolejne filmy z bolidem w roli głównej wyglądały co najmniej zachwycająco.

Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebie
Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebietvn24

Trujący smog

W 2015 wraz z dużym zanieczyszczeniem powietrza, pojawił się smog. Zjawisko pojawiło się w Polsce na początku listopada. Apogeum miało miejsce 6 i 7 listopada. Niebezpiecznie zanieczyszczone były: Kraków, Wrocław, Katowice, Nowy Sącz, Zakopane i Warszawa.

Najgroźniejszy był jednak smog w Pekinie. Zanieczyszczenie było tak duże, że stężenie mikrocząsteczek o średnicy do 2,5 mikrona (PM2.5) wzrosło do ponad 600 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom tych najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza to 25 mikrogramów na metr sześcienny. 7 grudnia pierwszy raz w historii, ogłoszono w Pekinie czerwony, najwyższy alert dotyczący zanieczyszczenia powietrza.

Rekordowy smog wystąpił także we Włoszech. W grudniu w Mediolanie padały rekordy zanieczyszczenia powietrza. Według danych włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente), normy zawartości szkodliwego pyłu w powietrzu w stolicy Lombardii zostały od stycznia przekroczone 86 razy, podczas gdy według przepisów liczba takich dni w roku nie może być większa niż 35. W Turynie takich dni było w tym roku 73, a w Rzymie 49. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie, władze zdecydowały zredukować ruch uliczny. W tym celu w dni powszednie wprowadzano zakaz ruchu niektórych pojazdów.

Rok 2015 najcieplejszy

Jeśli chodzi o globalną temperaturę, w okresie styczeń-listopad 2015 tylko trzy miesiące nie były rekordowo ciepłe. Eksperci podali, że rok 2015 będzie najcieplejszy od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych. Co ciekawe - są już przesłanki świadczące o tym, że rok 2016 będzie jeszcze cieplejszy.

Podobną zależność zanotowano dla Polski. Według klasyfikacji termicznej Haliny Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prawie wszystkie miesiące w 2015 roku były cieplejsze niż zazwyczaj. W normie utrzymała się średnia temperatura w czerwcu i maju. Sierpień został oznaczony nawet jako anomalnie ciepły.

Huragany

30 listopada oficjalnie zakończył się sezon huraganów na Atlantyku oraz na wschodnim i centralnym Pacyfiku. Ten sezon był znacznie uboższy w niszczycielskie huragany na Oceanie Atlantyckim. Natomiast rekordowo dużo powstało ich na wschodnim i centralnym Oceanie Spokojnym.

Na Atlantyku w tym sezonie narodziło się 11 nazwanych burz tropikalnych, w tym cztery huragany - Danny, Fred, Joaquin i Kate. Te najsilniejsze nie zakończyły swojej drogi nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Natomiast nad ląd trafiły dwie burze tropikalne - Ana i Bill. Te kolejno uderzyły w północno-wschodnie wybrzeże Karoliny Południowej oraz w Teksas. Ana spowodowała niewielkie zniszczenia, ale przyczyniła się do śmierci jednej osoby w Karolinie Północnej. Bill natomiast przyniósł intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie w Teksasie i w Oklahomie.

Pierwszy raz od 1886 roku w październiku w Bahamy uderzył huragan czwartej kategorii. Był to Joaquin. Na wschodnim Pacyfiku utworzyło się 18 burz tropikalnych, w tym 13 huraganów. Pierwszy raz w historii danych meteorologicznych odnotowano taką liczbę huraganów w tej części świata. Część z nich była rekordowa.

Najsilniejszym huraganem na półkuli zachodniej w historii była Patricia. Wiatr osiągał prędkość dochodzącą do 322 km/h. Ciśnienie w centrum układu wynosiło rekordowo 870 hPa. Huragan Sandra natomiast był najsilniejszym huraganem na wschodnim Oceanie Spokojnym. Wiatr stale wiał z prędkością 233 km/h.

Huragan Patricia
Huragan PatriciaNASA

El Nino

Naukowcy uznają El Nino za główny czynnik odpowiedzialny za sezon huraganowy na Atlantyku i Pacyfiku w tym roku. To zjawisko wpłynęło także na wiele pogodowych anomalii w 2015 roku. O El Nino pisaliśmy przez prwie cały rok. Zaczęliśmy w marcu, kiedy się rozpoczęło. Do grudnia alarmowaliśmy o tym, że zjawisko przybiera na sile. W końcu stało się największym El Nino w historii. Według specjalistów ma ono potrwać przynajmniej do lata 2016.

Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)
Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)NASA

Autor: AD, zupi/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda na jutro, czyli na piątek 23.05. Noc przyniesie wielu regionom kraju opady deszczu, lokalnie spodziewane są zanikające burze. W dzień również popada. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze powoli zanikają, ale do Polski wkracza strefa ciągłych opadów deszczu. Na południu, w centrum i na wschodzie może spaść do 20 litrów na metr kwadratowy, a na Śląsku - do 30 l/mkw. Sprawdź, gdzie będzie padać.

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogoda w Polsce kształtowana będzie przez niż Magnus. Przyniesie on pochmurną aurę, a miejscami przelotne opady deszczu. - Od niedzieli kraj dostawać się ma pod wpływ zachodniej cyrkulacji - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Sprawdź, co to dla nas oznacza.

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Katastrofalne powodzie na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii pochłonęły co najmniej dwie ofiary śmiertelne i odcięły całe miejscowości od świata. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało uwięzionych w swoich domach bez prądu i dostępu do pomocy, a władze ostrzegają, że najgorsze może dopiero nadejść - prognozy zapowiadają kolejne intensywne opady.

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

Źródło:
Reuters

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl