TVN Meteo | Kontakt24

Odwrócona tęcza i Słońce poboczne w obiektywie Reportera 24. Zobacz zjawiska na zdjęciach

TVN Meteo | Kontakt24

Autor:
anw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Halo nad Mrągowem
Halo nad MrągowemKontakt 24
wideo 2/6
Kontakt 24Halo nad Mrągowem

Reporterowi 24 w mazowieckiej Iłży udało się sfotografować dwa zjawiska optyczne - łuk okołozenitalny i Słońce poboczne. Materiałami podzielił się z nami, wysyłając je na Kontakt 24.

W sobotę w godzinach popołudniowych w mazowieckiej Iłży Reporter 24 uchwycił na zdjęciach dwa zjawiska optyczne - łuk okołozenitalny i Słońce poboczne.

"Obydwa te zjawiska wystąpiły po sobie, ale w innych częściach nieba. Trwały dość krótko - kilka minut" - napisał Reporter 24 o nicku OSA.

Łuk okołozenitalny. Jak powstaje to zjawisko?

Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, łuk okołozenitalny jest zjawiskiem powstającym na kryształkach lodu chmur pietra wysokiego - cirrusach. Zwiastują one zmianę pogody, która ma nastąpić w najbliższych dniach, w ciągu 48 godzin. Łuk okołozenitalny przyjmuje formę otaczającego zenit tęczowego łuku. Promień łuku maleje wraz ze wzrostem wysokości Słońca ponad horyzontem.

Słońce poboczne. Co to jest?

Słońce poboczne jest zjawiskiem optycznym typu halo. To jasna plama światła powstająca po obu stronach naszej gwiazdy centralnej. Szczególnie dobrze jest widoczna, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem.

ZDJĘCIA LUB NAGRANIA CIEKAWYCH ZJAWISK WYSYŁAJCIE NAM NA KONTAKT 24

Autor:anw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSA, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości