Informacje
 • Zielona wyspa, wokół niej biała linia. Co widać na zdjęciu NASA

  23-07-2017 10:42 Śmierdzący problem na zielonej wyspie

  Zielona wyspa na Pacyfiku

  NASA

  Na wodach Południowego Pacyfiku, z dala od miejskiego zgiełku, leży mała zielona wyspa porośnięta bujną roślinnością. Wokół niej wyraźnie widać białą, mieniącą się linię. Czym ona jest?

  Jak wyjaśniają naukowcy, są to wprawdzie białe piaszczyste plaże. Jednak to co "świeci" to tony śmieci.

  Skąd w niezamieszkałej dziczy tyle ludzkich wytworów?

  Według ostatnich badań tropikalna wyspa Henderson ma największą gęstość odpadów z tworzyw sztucznych, jaką zanotowano na świecie. Wyspa Henderson znajduje się w centralnej części Oceanu Spokojnego. Jak się okazuje jest idealnym miejscem do zbierania się śmieci z oddalonych terenów. Odpady są zbierane przez prądy morskie opływające obie Ameryki. Stąd też zadziwiająco duża ich ilość.

  Okiem satelity

  Zdjęcia zostały wykonane 3 kwietnia 2009 r. przez sensor ASTER, który znajduje się na pokładzie satelity Terra. Obraz przedstawia wąskie plaże, które otaczają płaską, pokrytą roślinnością wyspę. Ta niewielka zielona wyspa rozciąga się na 14 kilometrach kwadratowych.

  Dziewicze tereny

  Na innych wyspach Pacyfiku widoczny jest rozwój związany z ludzką działalnością, natomiast zielona wyspa Henderson do tej pory pozostaje niezamieszkała. Warunki naturalne nie należą do najłatwiejszych, gdyż na wyspie gleby są bardzo słabej jakości. Najbliższa zamieszkała wyspa znajduje się ok. 200 kilometrów dalej. Dzięki temu, że ludzka stopa rzadko staje na wyspie, dzikie zwierzęta mają tam swój raj. Można tu wyróżnić wiele endemicznych gatunków (w tym dziesięć roślin i cztery ptaki lądowe unikatowe na wyspie).

  - To odosobnione miejsce stanowi idealną przestrzeń do badania dynamiki ewolucji wyspiarskiej i doboru naturalnego organizmów - zauważa UNESCO.

  Wyspa ta została wciągnięta na listę Światowym Dziedzictwem UNESCO w 1988 r.

  Natura zadziwia

  Na zdjęciach zrobionych przez satelitę Landsat 8 widać okolice amerykańskiego przylądka Cape Point w Karolinie Północnej i nową wyspę, o nazwie "Shelly Island", wystarczyło kilka miesięcy, aby powstała wyspa. Sprawdź, co to spowodowało.

  Wyspa widziana z poziomu satelity:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wyspa
  to chyba zielona wyspa naszego płemiera i uciekiniera
  ~jooo /2017-07-23 11:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...