Informacje
 • Zabij go, gdy wejdzie na twój teren.
  Planowana eksterminacja legwanów

  05-07-2019 12:33 Agencja do spraw Dzikiej Przyrody stanu Floryda zachęca do zabijania legwanów
  Ponad 500 kleszczy na wężu Foto: Wikipedia/Charles J Sharp/(CC BY-SA 4.0) | Video: Gold Coast and Brisbane Snake Catcher

  Roztrzaskanie czaszki to jeden z najbardziej humanitarnych sposobów eksterminacji szkodników polecany mieszkańcom południowej Florydy. Służby przekonują, by w ten sposób pozbywać się rozmnażających się w zastraszającym tempie legwanów zielonych.

  Legwan zielony nie jest gatunkiem rodzimym południowej Florydy. Pomimo to na terenie stanu jest ich coraz więcej i na dodatek rozmnażają się bardzo szybko.

  Komisja do spraw Dzikiej Przyrody stanu Floryda (Florida Fish and Wildlife Conservation Commission, FWC) uważa, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będzie zachęcanie mieszkańców do zabijania legwanów.

  Można zabijać bez pozwolenia

  FWC uważa, że ludzie powinni wybijać jaszczurki nie tylko na terenach swoich własnych posiadłości, ale również na terenach publicznych.

  FWC oświadczyła, że właściciele domów nie muszą czekać na pozwolenie, żeby zabijać legwany zielone na swoich własnych posesjach.

  Najlepiej roztrzaskać im czaszkę

  Legwany zielone nie są gatunkiem chronionym, ale chroni je prawo przeciw okrucieństwu wobec zwierząt. Komisja przyznała, że jej przedstawiciele sami zabijają legwany zielone, rozbijając ich czaszki lub używając pistoletów śrubowych podobnych do tych stosowanych w przemyśle hodowlanym. Roztrzaskiwanie głowy zostało opisane przez urzędników FWC jako metoda szybka i humanitarna, w granicach obowiązującego w stanie prawa przeciw okrucieństwu wobec zwierząt.

  Gady nie stanowią dużego zagrożenia dla ludzi i nie są agresywne. Ale ze względu na ich skłonność do kopania długich tuneli mogą przyczyniać się do podkopywania fundamentów budynków i dewastacji chodników. Zostawiają również odchody. Ponadto niektóre z nich mogą być nosicielami salmonelli.

  Imigranci z południa

  Męskie osobniki mogą osiągnąć długość do 1,5 metra i ważyć około 9 kilogramów. Samice składają do 80 jaj w ciągu roku.

  Ojczyzną legwana zielonego jest Ameryka Środkowa i Południowa. Na Florydę został sprowadzony na statkach, po czym zaczął się rozprzestrzeniać na terenie całego stanu, czemu sprzyjał ciepły - wręcz idealny dla niego - klimat.

  Stan Floryda zezwala na trzymanie legwanów jako zwierząt domowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Na ludzi też przyjdzie pora ...
  Kosmiczne kamienie strzaskają im czaszki.
  ~Eni /2019-07-08 14:47
 • Okrucieństo
  Ludzie są potworami i szkodnikami na tej planecie. Mordowali by wszystko co się rusza.
  ~Abi /2019-07-05 17:41
 • paleo
  @MasterYoda najgorszy sort - co twój komentarz, poza nienawiścią i sugestią zabijania ludzi(?) - ma wspólnego z treścią artykułu?
  slavk0 /2019-07-05 16:18
 • A w Polska jak zwykle za murzynami...
  W naszym kraju już dawno powinni wprowadzić podobne prawo, a nawet przymus eliminacji obcych i inwazyjnych gatunków, dewastujących naszą florę i faunę, bo niebawem może być za późno!!!
  ypsi /2019-07-05 15:48
 • Głupota
  "Cłowiek"to jednak najgłupsze zwierzę na ziemi(i poza nią też)
  ~HENAS /2019-07-05 15:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...