Informacje
 • W ubiegłym roku znaleźli setki martwych słoni, teraz kolejne

  31-01-2021 13:05 Słonie w Botswanie
  Słonica Katka nie mogła wstać, pomogli strażacy Foto: Reuters Archiwum | Video: Gdański Ogród Zoologiczny

  Botswana prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci 11 słoni w jednym z rezerwatów. W ubiegłym roku setki tych zwierząt zmarły w tajemniczych okolicznościach, które wyjaśniono po dwóch miesiącach badań.

  11 słoni zmarło w parku narodowym Moremi w północnej części kraju. Służby wykluczyły kłusownictwo jako przyczynę zgonów zwierząt, ponieważ ciosy, czyli górne siekacze słoni, były w nienaruszonym stanie.

  Rezerwat leży w rejonie delty rzeki Okawango. To w tej lokalizacji w ubiegłym roku stwierdzono przypadki śmierci 330 słoni. Tyle martwych zwierząt znaleziono w ciągu kilku miesięcy, począwszy od maja. Przyczynę ich śmierci poznano po dwóch miesiącach badań. Jak się okazało, winne były neurotoksyny produkowane przez sinice, czyli bakterie znajdujące się w wodzie, którą piły słonie.

  W Afryce mniej, ale w Botswanie więcej

  Populacja słoni na terenie Afryki zmniejsza się z powodu kłusownictwa, jednak w samej Botswanie, którą zamieszkuje prawie jedna trzecia tych zwierząt całego kontynentu, jest inaczej. Dzięki dobremu zarządzaniu rezerwatami od końca lat dziewięćdziesiątych liczba słoni wzrosła z 80 do 130 tysięcy. Rolnicy postrzegają je jednak jako coraz bardziej uciążliwe i niszczące uprawy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...