Informacje
 • Topi się lód. Wyjątkowo ciepło na Syberii

  12-01-2020 09:01 Zalane drogi

  Wyjątkowo wysoka temperatura, topiący się lód i powodzie. Z taką pogodą muszą zmagać się mieszkańcy obwodu Krasnojarskiego w środkowej Syberii. Z kolei w Moskwie termometry pokazały wartości poniżej zera i spadł śnieg.

  Z niezwykle ciepłą pogodą mają do czynienia w ostatnim czasie mieszkańcy znacznej części środkowej Syberii w Rosji. Wiele wiosek w obwodzie Krasnojarskim zostało dotkniętych powodzią, ponieważ zalegający na drogach lód za sprawą wysokiej temperatury zaczął się topić.

  W wyspę zamieniła się wieś Abalakovo, położona w dorzeczu rzeki Jenisej. Poziom wody w tym miejscu znacznie wzrósł i zalane zostały okoliczne tereny. Mieszkańcy miejscowości mogą poruszac się teraz jedynie na łodziach. Zalane zostały też inne wsie.

  Wiewiórki i kaczki budzą się z hibernacji

  Temperatura w obwodzie Krasnojarskim w ostatnich dniach wzrosła do 7 stopni Celsjusza. To wyjątkowo wysoka wartość dla regionu, w którym zwykle o tej porze panuje mróz. Ciepła pogoda wybudziła z hibernacji niektóre zwierzęta w miejscowym zoo. Wiewiórki i kaczki zaczęły szukać pożywienia.

  Meteorolog z Centrum Hydrometeorologicznego obwodu Krasnojarskiego, wyjaśnił co spowodowało nietypową pogodę na Syberii. - Nad Syberią i Oceanem Arktycznym unosi się silny cyklon. Sprowadził wysoką temperaturę z krajów europejskich i znad Atlantyku - powiedział Władimir Eremin.

  W Moskwie w końcu biało

  Tymczasem stolica Rosji Moskwa doświadczyła pierwszych znaczących opadów śniegu w tym sezonie zimowym. W sobotę ulice w mieście zrobiły się białe. Leżało kilka centymetrów śniegu, a temperatura spadła do -5 st.

  Śnieg pojawił się w Moskwie pod koniec grudnia 2019 roku, ale przywiozły go ciężarówki. Stolica Rosji przygotowywała się w ten sposób do powitania nowego roku i świętowania Bożego Narodzenia, które w obrządku prawosławnym przypadało na 7 stycznia.

  >>> CZYTAJ O NAJCIEPLEJSZEJ ZIMIE W MOSKWIE OD 140 LAT


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Globalne ocieplenie najlepiej widać tam gdzie jest najzimniej
  @Piotrxh7d a powinno być o wiele zimniej, z -40. I masz potwierdzenie.
  ~Nick /2020-01-13 16:15
 • Ale ściem
  Ale ściema, tam jest -22 stopnie a ci o jakimś ociepleniu mówia.
  Piotrxh7d /2020-01-12 18:32
 • Pogodowe anomalie
  Niezwykle rzadko się zdarza,aby ciepłe masy powietrza znad Atlantyku przez Europę dotarły tak daleko na wschód.Taką granicą,gdzie to ciepło przeważnie docierało jest pasmo gór Ural,co jest normalne.Przyczynę anomalii pogodowych na Syberii i w Europie należy szukać w Arktyce.Mamy do czynienia z najsilniejszym od 40 lat wirem polarnym,który uwięził tam zimne masy powietrza,obniżając temp. nad Oceanem Arktycznym do minus 40 st.C.Można to porównać do ''zamkniętej szczelnie bańki'' która jeszcze nie uległa rozszczelnieniu.Wir spowodował w grudniu szybki przyrost lodu ok. 82 tys.km kw.dziennie. Średnia dla tego miesiąca to ok.64 tys. km.kw.na dzień.Sytuacja w Arktyce nadal jest stabilna i sprzyja zamarzaniu.Wir arktyczny dopóki ''nie pęknie'',będziemy nadal mówić o cieple w naszych szerokościach geograficznych.
  ~Lech /2020-01-12 16:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...